Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Aids Testi Fiyatları 2022

aids testi

Aids Testi Nedir?

Aids Testi Nedir; Türkçesi edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan mikrobun neden olduğu ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır.  Bu virüs vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç sağlayan bağışıklık sistemimizi yok eden böylece başka hastalıklara yakalanmayı çok kolaylaştıran ve en basit bir soğuk algınlığına bile direnç gösteremeyecek kadar etkisi altına alan bir virüstür.  Hem kadında hem de erkekte görülen virüs her yaştan insana kolayca bulaşılabilmektedir.  Fakat bu virüs vücuda girdikten hemen sonra hastalık görülmez.  Ayrıca bu virüsün vücutta bulunduğunu gösteren herhangi bir şikâyet ya da bulgu da olmaz.  Ancak yapılan Aids testi sonucunda fark edilebilir.  Yaklaşık olarak 10 ila 12 yıl sonra belirtiler görülmeye başlar.  Bu zamana kadar kişi mikrobu başkalarına da bulaştırabilir.  Aids testi ile anlaşılan hastalık ülkemizde 1985 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır.  Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 24 bin civarında hastanın olduğu saptanmıştır.  En çok İstanbul Ankara İzmir Antalya ve Bursa gibi büyük ve turistik yerlerde görülmektedir.  Bunun en büyük sebebi de korunmasız cinsel ilişkilerdir.  Hastalığa yakalananların yaklaşık üçte biri kadındır.  Ülkemizde heteroseksüel erkeklerde çok görünse de homoseksüel ve biseksüel erkekler,  madde bağımlısı kişiler ve hemofili hastalarında da bir hayli fazla görülmektedir.

Aids Nasıl Bulaşır?

Normal veya cinsel ilişkiye girilmesi sonucu özellikle korunmasız cinsel ilişkinin gerçekleşmesi ile sağlıklı kişiye bulaşır.  Hamilelikte virüsü taşıyan anneden bebeğe,  gebelikte veya doğumda bulaşabilmektedir. Virüs bulaşmış kişilerin kanlarına temas sonucu ya da organ nakli ile hastalık ya da virüs bulaşır.  Aynı tabaktan yemek,  aynı yemek aletlerini kullanmakla bu virüs bulaşmaz.  Yanaktan öpüşme,  öksürük,  bir birine sarılma ile de bulaşmaz.  Ayrıca bir böceğin sokması ile bu hastalığın bulaşmadığı kanıtlanmıştır.   Yine toplumun bir arada olduğu kalabalık yerlerde bulunmakla bu virüs bulaşmamaktadır.  Taşıyanların ve AİDS hastaları bunları bildiğinde ve hastalık hakkında yanlış bilgilerin önlenmesine ve topluma bu virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.   Vücuda giren virüs kan hücrelerine zarar verir ve yok olmasına neden olur. Aids testi ile tespit edilen bu hücreler yok olmaya başladığında vücudun savunma mekanizması gittikçe azalır ve hastalığa yakalanma ihtimali çok artar.  Ateşin yükselmesi,  iştahsızlık ve kilo kaybı vücudun bazı bölgelerinde oluşan uçuk ya da yaralar akciğer hastalıkları,  geceleri terleme,  ishal,  öksürükle ortaya çıkar.   Bu belirtilerin hepsi olmasa da birkaçının bulunması hastalığın düşünülmesi için yeterlidir.

Aids Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

Eğer vücutta enfeksiyon varsa Eliza testi virüsün varlığını tespit etmek için en etkili yöntemdir.  Bu testte virüs saptanmışsa başka testlerin de yapılması gerekir.  Bu test tek başına yeterli değildir.  Kesin tanı için anti HIV testleri yapılır.  Ayrıca Aids testi yani Eliza testi negatif çıksa bile 6 ay sonra yeniden yapılması gerekir.  Her ne kadar tıpta gelişmeler devam etse de henüz tedavisi bulunamamıştır.  Ayrıca bu virüsten koruyacak olan herhangi bir aşı da geliştirilmemiştir.  Yine de birkaç ilacın bir arada kullanılması hastanın biraz daha uzun ve rahat yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır.  Hayat boyu tedavi gerektirir ve hastanın dikkatli bir yaşam sürmesi gerekir.

Aids testi nasıl yapılır?

Hıv virüsü taşıdığından şüphelenen ya da Aids olduğundan şüphe duyan kişiler korunmasız cinsel ilişki, diş operasyonu, enfekte olmuş kanlı bir maddeyle temas etmesi gerekir.  Şüpheli temastan yaklaşık 4 hafta sonra hastada enfeksiyon semptomları başlar.  Bu belirtiler gribaldir. Belirtilerden en sık görüleni ateştir.  Farenjit,  döküntü,  ishal,  bulantı,  kusma,  halsizlik ve vücutta bezeler oluşması,  lenfadenopati denilen bezelerin oluşması başlıca belirtilerdir.  Bu semptomlar normal birine göre daha uzun sürer.  Bu grip benzeri semptomlar geçtikten sonra hasta çok uzun süre yıllar boyunca hiçbir belirti olmadan hayatına devam edebilir.  Hasta Aids testi yaptırmadığında hasta olduğundan şüphe etmez.  Aids testi yaptırmazsa teşhis gecikir ve erken tedavi şansı kaçırılmış olur.  Erken tanının Aids tedavisinde büyük önemi vardır. Bağışıklık sistemini oluşturan cd4 lenfositlerinin hücre sayısı gittikçe düşer. Bağışıklık sistemi çöker.  Savunma sistemi düşmeden tedaviye başlanması gerekir. Erken teşhis Aids hastalığında çok önemlidir. Bunun için kişinin korunmadan ilişkiye girmemesi veya şüpheli ilişkiden sonra testi yaptırması gerekir.  Duyarlılığı en yüksek test  hıv  RNA psr testidir. Şüpheli ilişkiden sonra 10 günden itibaren pozitiflik verir.   İkinci pozitifleşen test p24 antijen testidir. P24 antijen testi 2 hafta sonra pozitifleşmeye başlar.  En geç pozitifleşen test ise halk arasında Eliza testi olarak bilinen anti hiv antikor testidir.  3 -8 hafta arasında pozitifleşir. Piyasada antikor ve antijene beraber bakan testler de bulunmaktadır.

Aids Testi Fiyatları 2022

Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmak gerekir.  Herkes bu hastalığa yakalanabilir.  Prezervatif kullanımı çok önemlidir.  Bunun için doktora ve bir laboratuvara giderek bilgi almak ve test yaptırmak çok önemlidir. Bir diğer bulaşma yolu kan nakli olduğundan Aids testi yapılmamış kan asla kullanılmamalıdır.  Aids testi fiyatları 2022 olarak tam bir bilgi vermek mümkün değildir. Aids testi için kullanılan çok fazla test vardır. Bu testlerin her biri farklı metotlarla tanı koyan testlerdir. Dolayısıyla fiyatlar birbirinden farklılık gösterir. Bu testler P24 psr testi, hıv RNA psr testi, P24 antişen testidir. En geç pozitif olan ise herkesin bildiği Eliza testidir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.