Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Biyopsi

Biyopsi , Genelde kanser tanısı için kullanılan işleme verilen addır. Farklı türleri de bulunan biyopsi, belirli bölgeden hücre ya da doku almadır.  Bu işlemin geçmişi 11. Yy kadar dayanmaktadır.

Biyopsi nedir Ve Nasıl Yapılır?

Mikroskop yardımı ile vücudun hasta olan bölgesinden doku ya da hücre alımına biyopsi denmektedir. Biyopsi genelde tanı amacıyla uzmanlar tarafından yapılmaktadır.  Bazen biyopsi farklı incelemeler yapmak için de yapılmaktadır. On birinci yüzyıldan günümüze kadar gelen biyopsi, günümüzde oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir.  Biyopsi vücutta şüphe duyulan bölgeler için uygulanmaktadır.  Genelde kanser gibi amansız hastalıklar için bu işlemlerden yardım alınmaktadır. Meme ya da beyin gibi farklı bölgelerden alınan doku parçaları patolojik incelemeye gitmektedir.
Sale bodybuilding product algeria, buy androlic in franc waterloo catholic teachers buy ekovir acyclovir zovirax with uk shipping parallettes set of 2 wooden exercise bars push up bodybuilding machine.
Biyopsi ile alınan parçalar gerekli incelemelerden geçmektedir. Bu incelemeler sonrasında kesin sonuca ulaşılmaktadır. Bu işlem ile sadece doku değil aynı zamanda dokunun yapısı da incelenmektedir. Yani eğer vücutta bir tümöre rastlanırsa biyopsi ile bu tümörün yapısı dahi incelenmektedir. Teşhis aşamasında olduğu gibi tedavi aşamasında da bu işlemden yararlanılmaktadır. Biyopsi ile belirlenen tümör parçası uzmanlara yol gösterecektir. Biyopsi ile ilgili pek çok kişinin en merak ettiği konu işlemin kanserin yayılmasına neden olup olmadığıdır. Fakat bu işlem tümörün kesinlikle yayılmasına sebep olmamaktadır.  Eski dönemlere göre şu an son derece rahat biçimde parça alınmaktadır ve bu işlem en ağrısız şekilde gerçekleşmektedir.

Biyopsinin Tarihi Gelişimi

Her tedavi ve her hastalık sürecinde olduğu gibi kanserde de bir takım gelişmeler yaşanmıştır. Biyopsi tümör teşhisinde en fazla yararlanılan tanı yöntemleri arasında yer almaktadır. Tarihte kanser teşhisi koyulan hastalar için açık parça alma işlemi gerçekleşmekteydi. Fakat artık böyle bir işlemden söz etmek dahi eskide kalmıştır. Günümüzde  biyopsi için bir takım iğneler kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede ilgili organın içinde bulunan kitlenin en uygun şekilde görünümü sağlanmaktadır. Böylece şüpheli kitlenin yeri tam olarak tespit edilmektedir.

Lokal anestezi ile biyopsi işlemi yapılmaktadır. İğne ile hedef alınan lezyona giriş yapılmaktadır. Buradan istenen parça en tahripsiz şekilde alınmaktadır. Bu işlemin toplam süresi ise sadece 15 ile 20 dakika kadar sürmektedir.  Biyopsi için farklı türler de bulunmaktadır.

Akciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Akciğerde yer alan hastalıklarda veya akciğer kanserinde hızlı bir tanı koymak için akciğer biyopsisi yapılmaktadır. Kesin tanı için bu işlemin mutlaka yapılması gerekmektedir. Akciğerde ortaya çıkan bir kitle organın iç yapısında bulunan anormal bir yapıdır. Genelde bu kitle bir belirti vermemektedir. Filmlerde ya da tomografide bu kitle belirmektedir. Buradan da kitlenin özellikleri ya da iyi huylu olup olmadığı belirlenemez. Bu amaç ile akciğer için iğne yapılmaktadır. Bu organa yapılacak iğne ile biyopsi başlayacaktır. Biyopsiden önce hastaya rahatlatıcı iğneler yapılmaktadır. Genelde biyopsi için iğneler tomografi cihazından takip edilmektedir. Böylece kanserin canlı bölgesine giriş yapılarak buradan doku alınır. Genelde akciğer biyopsisinde ikili iğne kullanılmaktadır. Bu da organın dış zarını delmek için dış iğne ve onun içinde bulunan iç iğne olarak bulunmaktadır.

Kanser dışında bazı hastalıkların tanı ya da tedavisinde de biyopsiden söz etmek mümkündür. Tedaviye dirençli olan hastalıklarda bölgede yer alan lejyonları tanımada bu işlem uygulanmaktadır. Hasta için biyopsi işlemi oldukça kolay şekilde son bulmaktadır. Sadece bir iğne girişi ile gerekli işlemler tamamlanmaktadır. İğne girişi ile yapılacak olan işlemden hemen 2 saat sonra hasta duş dahi alabilir. Buradaki bandaj çıkarılır.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.