Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi

Mamografi Nedir? Mamografi Nasıl Çekilir? Mamaografi hakkında bilinmeyen tüm detaylı bilgiler sayfamızda.

Meme kanseri kadınlarda görülen bir kanser türüdür ve akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Meme kanserinde erken tespit ise yaşam kurtarmaya yarıyor. Meme kanserine mamografi filmi çektirilmesi ile karar verilmesi mümkündür. Genellikle kadınları ürküten mamografi cihazının hiçbir zararı bulunmuyor. Mamografi, özel bir röntgen aygıtıyla ve düşük doz ışınları kullanarak memelerin filmi çekiliyor.

Mamografi Nasıl ve Ne Vakit Çekilir?

Çekim esnasında memelerin aygıt üstünde belirleme edilen iki plaka arasında kısa süreli sıkıştırılması gerekiyor. Bu amaçla memelerin en az titiz bulunduğu devre seçilir. Adet bitimini takip eden günler, memelerin en az titiz bulunduğu ve tekrar memelerdeki şişliğin de en az bulunduğu devredir. Çekim amacıyla bu devresinin seçilmesi daha uygun oluyor.equipose

Mamografinin Yararları Var Mıdır?

Kendi kendisine ya da doktor yönünden oluşturulan muayenelerde fakat 1,5–2 cm ve daha büyük ebatlı kitleler saptanabilirken, mamografi meme amacıyla da farlılıkları 0,5 santimetrenin altındayken dahi belirleme ediyor. Bu da tanı ve tedavinin 2 sene evvel başlaması manasına gelmektedir. Bir meme tümörü doktor ya da hastanın kendisi yönünden yakalandığında ortalama 10-12 senelik olmaktadır. Çekimden evvel kozmetik malzeme kullanması gerekiyor. Çekim esnasında belden yukarısında kıyafet olmamalıdır. Bu amaçla iki parçalı kıyafetler tercih edilmesi gereklidir. Hızlı ve düzgün bir şekilde çekilebilmesi belirlenen şartlara her zaman uyum sağlanılması, filmin daha iyi çekilmesine yardımcı olacaktır.

Mamografi Işınlarının Zararları Var Mıdır?

Mamografinin klasik röntgenden en mühim farkı daha düşük seviyede daha yüksek nitelikte görüntü sağlanmasıdır. Tekniklerin gelişimine paralel olarak meme araştırmasında mağdur olunan doz giderek azaltılır. Dünya üzerinde bu cihazdan dolayı kanser olan bir hasta bulunmuyor. Kullanılan X-ray dozu genelde 35 KVP olarak ayarlanıyor. Mamografiler tanı ve tarama hedefli olmak üzere iki çeşide ayrılır. Tanı hedefli mamografi yaş göz önünde bulunmadan memesinde problem belirleme edilen her kadına çektirilmesi gerekiyor. Her kadın; 40-45 yaşlarına geldiğinde mamografi çektirmelidir. 40-50 yaşları arasına geldiğinde her iki senede bir kez çektirilmesi öneriliyor. 50 yaş ve üstünde her sene bir kez olacak şekilde çekilmelidir. Eğer kişinin ailesinde her hangi birinin meme kanseri öyküsü varsa; ilk denetim mamografisi yaşı 30, sıklığı her sene bir kez olacak şekilde yapılmalıdır. Mamografi çekilirken en mühim nokta memelerin yeteri kadar sıkışık olması ve yassı bir halde olmasıdır. Aynı vakitte bu sıkıştırma, araştırma esnasında maruz kalınacak ışın doz seviyesi azaltılır.
Chantoform-health through sport – weight room in chantonnay trenboscot buy testosterone bodybuilding, buy clenbuterol size.
Memelerin sıkışık olması bir oran rahatsızlık yaratsa da çekim vakti çok kısa olmasından problem yaşatmıyor. Bu hastalık çok ufak ve çok büyük memelerde daha yüksek oranda denk geliniyor. 45 yaşında meme iç bünyesinde başlayan ve daha sonra süratlenme gösteren involüsyon ile memede glandüler yapının konumunu yağ dokusu almasını sağlıyor. Bu amaçla mamografi çekilmesi daha kolay oluyor alıyor ve tanı duyarlılığı en üst seviyelere çıkıyor. Memesinde problem belirleme edilen her yaştaki kadına ve rastgele bir meselesi olmayan 45 yaş ve üstü bayanlara çekilmesi gerekiyor. Yaşı geçmiş olanların daha sık bir şekilde çektirmesi gerekiyor. Mamografi meme kanseri tespitinde çığır açmış bir sistemdir. Bu cihazla memede yer alan her şey kolay bir şekilde görülüyor. Bu sebepten dolayı her yıl 1 kere olacak şekilde çektirilmesi gereklidir. Hastalıklarda ne kadar erken tanı koyulursa, tedavi süreci o kadar erken başlar ve iyileşme süresi de en alt seviyeler iner.

Mamografi Fiyatları <– hakkında bilgi için tıklayın.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.