Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi Acıtır Mı?

Düşük dozda X ışını ile çekilmekte olan özel meme röntgen filmine mamografi adı verilmektedir. Mamografi, memede muayene ile tespit edilemeyecek kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacıyla çekilmektedir. Mamografi ile hastalık muayene ile tespit edilebileceği safhadan daha önce saptanmaktadır. Mamografi çekimi sırasında hafif ve rahatsız edici etkileri bulunabilmektedir. Çünkü mamografi işlemi sırasında memenin yassılaştırılması ve sıkıştırılması gerekmektedir. Ancak mamografi işlemi çok uzun bir işlem olmaması nedeniyle sorun olmamaktadır.

Mamografi Çekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Mamografi çekimi sırasında meme iki plastik tabaka arasında sıkıştırılmakta ve çoğunlukla iki farklı pozisyonda görüntü elde edilmektedir. Mamografi çekimi sırasında yapılan sıkıştırmanın amacı ise hastanın hareketini azaltmak, daha keskin bir görüntü oluşturabilmek ve ayrıca düşük doz radyasyon kullanabilmektir. Mamografi çekimi sırasında uygulanmakta olan baskı sebebi ile memelerde ağrı hissedilebilir ama hissedilen bu ağrı kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Mamografi Çekiminde Alınan Radyasyonun Riski Bulunmakta Mıdır?

Mamografi, meme kanserinin erken teşhisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de mamografinin sahip olduğu önemin yanında radyasyon riski ise önemsiz kalmakta ve mamografi çekimi esnasında alınmakta olan doz çok düşük bir miktara sahip olduğu için kanıtlanmış herhangi bir zararı da bulunmamaktadır.

Mamografi Çekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mamografi çekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken koltuk altı, pudra ve losyon türevi kozmetik ürünler kullanmamaktadır. Mamografi çekimi için en ideal zaman dilimi ise adet döneminin bitmesinin ardından ilk haftadır. Ancak diğer zaman dilimlerinde de mamografi çekimi yapılabilmektedir ama en ideal zaman dilimi, adet döneminin bitmesinin sonrasında ki ilk haftadır. Mamografi çekimine giden hastanın, şayet var ise eski mamografilerini de yanında götürmesi önerilmektedir. Çünkü eski ve yeni filmler arasında meme dokusunda bulunan küçük bir değişiklik dahi kanser belirtisi olabilmektedir. Yeni filmde görülen ve eski filmlerde de görülen aynı lezyonun iyi huylu olduğu söylenebilmekte ve bu sayede ise hasta da gereksiz bir biyopsiden kurtulmuş olmaktadır.

Which is the best anabolic steroid, anabolic for the musculatio collège notre-dame modalert_100 legal anabolic steroids, anabolic bodybuilding secondary effect collège notre-dame.

Mamografi Acıtır Mı?

Mamografi çekimi yaptıracak olan kadınların en çok merak etmekte olduğu şey ise mamografi acıtır yoksa acıtmaz mı? Mamografi çekiminde memenin görüntüsünün daha net bir şekilde görüntülenmesi amacıyla çekim öncesinde memenin düzleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de mamografi çekimi esnasında bir miktar ağrı ile rahatsızlık duymak mümkündür. Mamografi çekiminin ardından da ağrı duyulması mümkündür ama bunun geçici bir süreç olduğu da bilinmelidir. Mamografi çekiminin ardından bir süre kadar ağrının geçmesi beklenmeli ve uzun süre boyunca geçmeyen bir ağrı mevcut ise doktorunuza bildirmeniz yararınıza olacaktır. Mamografide elli yaş ve üzeri kadınlarda duyulan rahatsızlığı en aza indirgemek adına dijital mamografi çekilmesi önerilmektedir. Mamografi çekiminde ayrıca memelerin hassas olmaması gerekmektedir. Bu nedenle de adet bitimini takip eden ilk hafta mamografi çekimi için en uygun zamandır.

Mamografi Kaç Yaşında Ve Ne Kadar Sıklıkta Çektirilmelidir?

Mamografi, kırk yaşından itibaren her kadında yılda en az bir kez çektirilmelidir. Ancak kırk yaştan daha genç kadınlarda yapılan taramada ise klinik muayene ile gerek görülmesi halinde yapılabilmektedir. Ayrıca aile ile yakın akrabalarında meme kanseri öyküsü bulunan yüksek risk grubuna dahil olan genç kadınlarda mamografi ile tarama, yakınının ya da ailesinin kanser teşhisinin aldığı yaşın on yıl öncesinden başlamalıdır. Ailevi olarak risk taşımakta olan kadınlarda otuz yaşından itibaren mamografi çekimi yapılmalı ve ayrıca mamografi çekimine ilave olarak Mr ve ultrason incelemesi de yapılmalıdır.

Mamografi <— hakkında bilgi için tıklayın.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.