Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi Nedir?

Memenin iki tabaka arasına sıkıştırılarak röntgen filminin çekilmesi işlemine mamografi adı verilmektedir ve mamografi, günümüzde kullanılmakta olan önemli bir meme kanseri teşhis yöntemidir. Mamografi, kırk yaşından itibaren kadınlara, erken teşhis amacı ile düzenli olarak çektirilmesi önerilmektedir. Çünkü bu sayede erken tanı mümkün olabildiği gibi erken tedavi de mümkün olabilmektedir. Mamografi yönteminin en önemli özelliği son derece hassas bir teknik olmasıdır ve bu nedenle de düzenli olarak kalite kontrollerinin yapılıyor olması gereklidir. Avrupa Birliği ülkeleri kalite standartlarına uymayan merkezlerde mamografi çekimine izin verilmemektedir.

Neden Mamografi Yaptırılır?

Mamografi, meme kanserinde erken teşhis yöntemi olmasının yanı sıra rutin kontrol yöntemi olarak da uygulanmaktadır. Mamografinin yanı sıra meme kanserinde erken teşhis amacıyla kadınlara, bazı uygulamalar da önerilmektedir. Bu uygulamalardan birincisi, memenin mevcut görüntüsünde herhangi bir değişikliğin olup olmadığıdır. Şayet yapılan kontrolde meme görüntüsünde herhangi bir değişim mevcut ise o zaman en kısa zaman içerisinde doktora başvurmak gerekmektedir. Bir diğer uygulama ise el ile muayenedir ve bu muayene esnasında memede oluşan kitleler tespit edilebilir. Ancak sağlıklı ve detaylı bir analiz için tüm dünyadan yaygın bir şeklide mamografi yöntemi tercih edilmektedir.

Mamografi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Kadınlarda görülmekte olan en yaygın kanser türü olan meme kanseridir ve daha önce ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınların, düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Kanser hastalığında erken teşhis, hayati bir önem teşkil etmektedir ve bu nedenleri de kadınların, özellikle kırk yaşından sonra ve ailesinde meme kanseri öyküsü mevcut olanların düzenli olarak mamografi yaptırmaları önerilmektedir. Mamografi, özellikle bu alanda çalışmalar gerçekleştirmekte olan uzman bir radyolog tarafından gerçekleştirilmesi halinde zorlu bir süreç olmayacaktır. Ayrıca mamografi yöntemi, hem önlem hem de teşhis adına yapılması gerekli olan görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Mamografi Nasıl Çekilmektedir?

Mamografi görüntüleme yöntemi, özel olarak tasarlanmış olan bir cihaz ile gerçekleştirilmektedir. Mamografi çekimi esnasında meme cihaza yerleştirilir ve başlayan çekim işlemi, iki farklı konumda gerçekleştirilmektedir. Mamografi çekiminde görüntünün elde edilebilmesi için memenin, kompresyon plakası ile görüntü dedektörü arasında bir miktar sıkıştırılması gerekmektedir. Rutin mamografi esnasında her memenin, yandan ve önden olmak üzere iki farklı poz görüntüsü alınmakta ve şayet şüpheli bir bulgu mevcut ise bu alanı daha iyi görüntülemek ve tanı koyabilmek için ek filmler çekilmesi gerekmektedir. Mamografi çekimi esnasında hareketsiz bir şekilde durmak, çekim işlemi süresini kısaltacağı gibi görüntünün de daha net çıkmasına yardımcı olacaktır. Mamografi çekimi esnasında hareketsiz durmak kadar sakin kalabilmek de faydalı olacaktır. Mamografi çekiminde hazırlık aşamasından çekim işleminin tamamlanmasına kadar geçen süre teşhis ile tetkike göre değişmesinin yanı sıra çoğunlukla yirmi dakika kadar bir sürede tamamlanmaktadır. Mamografi işleminde yapılan sıkıştırmanın amacı ise memenin hareket etmesini önlemek ve kaliteli görüntü elde edebilmektir. Ayrıca memenin kalınlığını azaltarak, daha az X-ışını verilmesini sağlamak  ve meme içerisinde birbiri üzerine binen dokuların açılmasını sağlamak da mamografi işleminde yapılan sıkıştırmanın amaçlarındandır.

Mamografi Çekimi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mamografi çekimi sırasında hasta, sıklıkla ağrı hissetmek yerine bir miktar basınç hissetmektedir. Ancak memeler de genel olarak ağrı hissediliyor ise mamografi incelemesinin adet döneminin ikinci haftasına yani kanamanın kesilmesinin ardından sonraki hafta içerisine ayarlanmış olması rahatsızlık hissini en aza indirgemektedir. Ayrıca mamografi çekimi yapılırken, göğüs bölgesi ile koltukaltına deodorant, parıltılı krem ya da pudra gibi kozmetik maddeler uygulanmaması gerekmektedir. Çünkü bu tür kozmetik maddeler kuşkulu görüntülere yol açmakta ve tanıda hataya sebep olabilmektedir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.