Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi Zararları ve Belirtileri Nelerdir?

Mamografi Zararları ve Belirtileri Nelerdir?

Mamografi, düşük doz X-ışını kullanılarak görüntü elde edilmekte ve memenin görüntülenmesi amacıyla kullanılmakta olan en temel yöntemdir. Ayrıca mamografi, bütün tanı ve görüntüleme yöntemleri arasında meme kanserini en erken saptayabilen yöntemdir. Memenin görüntülenmesini sağlayan mamografi yönteminde amaç ise meme kanserinin erken evrede tespit edilebilmesidir. Çünkü tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis hayat bir öneme sahiptir ve mamografi ile erken teşhis mümkün olabilmektedir.

Mamografi Nasıl Uygulanmaktadır?

Mamografi yönteminde görüntü elde edebilmek için memenin,  kompresyon plakası ile görüntü dedektörü arasında bir miktar sıkıştırılması gerekmektedir. Rutin mamografide, her memenin yandan ve önden olmak üzere iki farklı poz görüntüsü alınmaktadır. Şayet mamografi görüntülenmesinde şüpheli bir bulguya rastlanır ise daha iyi görüntülemek ve daha iyi tanı koyabilmek adına ek filmler çektirilmesi gerekebilmektedir. Mamografi yönteminde uygulanan sıkıştırma işleminin amacı ise memenin hareket etmesini önlemek ile kaliteli bir görüntü elde etmek ve memenin mevcut kalınlığını azaltarak daha az X ışını verilmesini sağlamaktır. Ayrıca meme içerisinde birbiri üzerine binen dokuların açılmasını sağlayarak olası tanı hatalarının önüne geçmeyi engellemek için de mamografi yönteminde meme sıkıştırılmaktadır.

Mamografi Çekimi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mamografi çekimine gidilirken koltukaltı ile göğüs bölgesine parıltılı krem, pudra ya da deodorant türevi kozmetik maddeler uygulanmaması gerekmektedir. Çünkü bu tür kozmetik maddeler kuşkulu görüntülere yol açabilir ve tanıda hataya neden olabilmektedir. Mamografi çekimi esnasında çoğunlukla ağrı yerine bir miktar basınç hissedilmektedir. Ancak memelerde genel anlamda ağrı duyuluyor ise bu durumda incelemenin, adet döneminin ikinci haftasına yani kanamanın kesilmesinin sonrasında ki hafta içine ayarlanması ile rahatsızlık hissi en aza indirilebilmektedir. Ayrıca mamografi çekimi esnasında belden yukarısı çıplak olmalıdır. Bu doğrultuda ise iki parçalı kıyafetler tercih etmek doğru bir seçim olacaktır. Mamografi çekimine gidilirken, eğer daha önce çekilmiş olan mamografi görüntüleriniz var ise yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Download bodybuilding method (pdf, epub, mobi) free ebook download pdf and epub buy trenbolone 200 trenbolone enanthate with uk shipping switch from strength training to body weight to melting.
Mamografinin Zararı Var Mıdır?

Mamografi yönteminin klasik röntgen yönteminden en önemli farkı, daha düşük dozda daha yüksek kaliteli görüntü verebiliyor olmasıdır. Ayrıca mamografi tekniğinin gelişimi ile doğru orantılı olarak meme incelemesi esnasında maruz kalınan doz miktarı giderek azalmaktadır. Ayrıca dünya literatüründe mamografi kaynaklı olarak kanser olmuş kadın bulunmamaktadır.

Mamografinin Faydası Nedir?

Kadınlarda kendi kendine yapılan veya hekim tarafından gerçekleştirilen muayenelerde bir buçuk ile iki santimetre ya da daha büyük boyutlu kitleler saptanabilmektedir. Ancak mamografi çekimi ile meme içerisinde bulunan değişiklikleri henüz 0,5 santimetrenin altındayken bile tespit edilebilmektedir. Bu sayede ise tanı ve tedavi iki yıl önce başlayabilmektedir. Çünkü bir meme tümörü, hastanın kendisi tarafından ya da doktor tarafından fark edildiğinde yaklaşık olarak sekiz ya da on yıllık olmaktadır. Bu nedenle de mamografi erken tanı ve teşhis amacıyla son derece önemli bir görüntüleme yöntemidir.

Mamografi Hangi Sıklıkla Yaptırılmalıdır?

Mamografi yöntemi, tarama ve tanı amaçlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tanı amaçlı yapılan mamografi yönteminde yaş göz önüne alınmadan memesinde sorun fark edilen her kadına yapılmalıdır. Tarama amaçlı yapılan mamografi yönteminde ise öncelikle 35 ile 40 yaş aralığında her kadın mutlaka ilk mamografisini yaptırmalı ve 40 ile 50 yaş üzerinde kadınlarda ise iki yılda bir kez mamografi değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ayrıca her elli yaş ve üzeri kadında yılda bir kez tarama amaçlı mamografi çekimi yapılması gerektiği gibi ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan her otuz yaş ve üzeri kadınla yılda bir kez mamografi görüntülemesi yapılmalıdır.

 

 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.