Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi Sonuç

Mamografi Nedir?

Özel olarak tasarlanmış bir röntgen cihazı ile düşük doz X ışını kullanılarak, meme filmi çekilmesi işlemine mamografi adı verilmektedir. Herhangi bir zararı bulunmayan mamografi çektirmek ile meme kanserine teşhis koyabilmek mümkündür. Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu nedenle kadınların belirli periyotlar ile mamografi çektirmesinde fayda bulunmaktadır. Meme kanserinden ölen kişilerin sayısını azaltmak amacıyla mamografi yapılması son derece önemlidir. Mamografi, muayene sırasında görülemeyen kitlelerin teşhisini sağlamakta olup, erken teşhis edilen kansere karşı da müdahale şansı yüksek olması sayesinde iyileşme şansını da arttırmaktadır.

Mamografi Çekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Mamografi çekimi sırasında oldukça düşük dozda X ışını kullanılmakta ve çok küçük problemlerin tespit edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Mamografi çekimi esnasında memenin tam ve yeterli görünümünün çekilebilmesi amacıyla memenin, çekim yapılacak olan iki plaka arasına iyice sıkıştırılması gerekmektedir. Mamografi çekiminde uygulanmakta olan sıkıştırma işleminin amacı ise memenin hareketinin kısıtlanmasını sağlamanın yanı sıra memenin mevcut kalınlığını azaltarak, çekimin daha iyi yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca meme içerisinde bulunan dokuların daha net görünmesini sağlayarak olası hataya yer vermeden daha kaliteli sonucun elde edilebilmesi için de mamografi çekimi esnasında memenin sıkıştırma işlemi yapılmaktadır.

 Mamografi Sonuçları

Mamografi çekiminin ardından mamografi sonucu hemen alınmamakta ve sekiz ya da on gün kadar bir süre içerisinde mamografi sonuç raporu çekim işlemini isteyen doktora gönderilmektedir. Mamografi çekiminde çekimi yapan radyoloğun sahip olduğu tecrübesi, kullanılmakta olan tekniğin hassasiyeti ile meme yoğunluğu ve sonrasında da çekimlerde kimi zaman doğru olmayan sonuçların çıkmasına sebebiyet vermektedir. Memesinde herhangi bir problem olduğunu düşünen bir kişi öncelikle bu konuda uzman bir doktora başvurmalı ve ancak doktorun istemesi halinde memede bulunan sorun olabilecek bölgenin daha detaylı bir incelemesi yapılabilmektedir. Mamografi çekimini gerçekleştiren radyolog, detaylı inceleme yapılmasını isteyen doktora, görmüş olduğu bulgular ile ilgili bir rapor düzenleyerek, raporun gönderimini doktora yapar. Ancak hazırlanan rapora göre şayet bir sorun görülür ise bu durumda daha fazla test yapılması istenebilmektedir.

Mamografi Çekim Zamanının Tespiti,

Mamografi çekiminin yapılacağı zaman memelerin hassas olmaması gerekmektedir. Bu nedenle de memenin en az hassasiyete sahip olduğu dönem tercih edilmelidir. Memelerin en az hassas olduğu dönem ise regli döneminin bitiminin ardında ki haftadır ve bu dönemde hassasiyet azaldığı gibi şişlik de azalmaktadır. Bu nedenle de mamografi çekimi için en doğru zaman dilimi adet bitimini takip eden haftadır.

 Mamografi Çekimine Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler,

Mamografi çekiminde belden yukarısının çıplak olması gerektiği için iki parçalı kıyafetler tercih ediliyor olması doğru bir seçenektir. Mamografi çekimi sırasında filmi kötü etkilememesi amacıyla pudra, losyon ve deodorant gibi kozmetik ürünler kullanılmaması gerekmektedir.

 Dijital Mamografi Nedir?

Memem görüntülemesinde tıpkı dijital kameralarda da olduğu gibi görüntünün bir dedektör yardımı ile dijital ortamda elde edilmesine dijital mamografi adı verilmektedir. Bu görüntü ise meme radyologları tarafından mamografi için özel olarak geliştirilmiş olan ve görüntü işleyebilen ekranlarda incelenmekte ve şayet istenir ise film üzerine basılabilmektedir.

 Dijital Mamografi Kimlere Önerilmektedir?

Dijital mamografi, elli yaşından genç olan ve henüz menopoza girmemiş ya da daha menopoza yeni girmiş olan kadınlara önerilmektedir. Ayrıca memenin değerlendirilmesini kolaylaştırması nedeni ile ve meme kanserini tespit etmede standart mamografiye oranla daha başarılı olması nedeniyle meme yapısı yoğun olan kadınlara da dijital mamografi önerilmektedir. Aynı zamanda meme protezi konmuş ya da meme ameliyatı geçirmiş ve bu doğrultuda değerlendirilmesi güçleşmiş memelere sahip olan kadınlara da dijital mamografi önerilmektedir.

 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.