Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Meme Kanserinde Erken Tanı

Kadınlarda en yaygın görülen kanser türü meme kanseridir ve ortalama olarak her sekiz kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde meme kanserinin erken evrede tespit edilmesi ile tedavi edilebilmesi olasılığı ise yüzde yüze yakındır. Meme kanserinin erken tanısında her yirmi yaşında olan kadının ayda bir kez kendi kendini muayene etmesi ile yılda bir kez doktora görünmesi ile bazı görüntüleme tetkikleri büyük öneme sahiptir.

Kadınlarda kendi kendine yapılan meme muayenesi, adet bitimini takip eden günlerde yapılmalı ve menopozda bulunan kadınlarda ise ayın herhangi bir günü yapılabilmektedir. Klinik muayene ise kırk yaşın ardından meme konusunda uzmanlaşmış olan bir doktor tarafından yılda bir kez olmak üzere yapılmaktadır. Ancak kişinin ailesinde meme kanseri öyküsü mevcut ise kırk yaşın altında olması halinde de uzman bir doktor tarafından klinik muayenesinin yapılması gerekmektedir. Meme kanserine erken tanı koyabilmek amacıyla kullanılan en etkili yöntem ise mamografi görüntülemesidir.

Mamografi, kadınlarda kırk yaşından sonra uygulanmaktadır ama ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınlar da daha erken yaşta da önerilmektedir. Meme kanseri sadece kadınlarda değil aynı zamanda erkeklerde de görülebilmektedir. Bu sebeple risk faktörü taşıyan erkekler baş olmak üzere bütün erkeklerinde memelerinde bulunan değişimleri iyi bir şekilde gözlemlemesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen tarama yöntemleri sayesinde meme kanserinde erken tanı rahatlıkla konulabilmekte ve bu sayede kadınların da bu hastalıktan tamamen kurtulabilmeleri sağlanmaktadır.

Hayat Kurtaran Mamografi

Kadınlarda meme kanseri, kansere bağlı ölümler içerisinde akciğer kanserinin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanserinde, erken teşhis hayat kurtarmaktadır ve meme kanserine erken tanı ise mamografi çektirerek tanı koyabilmek mümkün olmaktadır. Genel olarak kadınlara korkutan mamografinin ise herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Özel bir röntgen cihazı ile düşük doz X ışını kullanılarak meme filminin çekilmesine mamografi adı verilmektedir.

Mamografi Ne Zaman Ve Nasıl Çekilmektedir?

Mamografi çekimi esnasında memelerin cihaz üzerinde bulunmakta olan iki plaka arasında kısa süreli olarak sıkıştırılması gerekmektedir. Bu yüzden de mamografi çekiminin memelerin en az hassas olduğu dönemde yapılması tercih edilmelidir. Adet bitimini takip eden hafta ise memelerin en az hassas olduğu ve memelerde bulunan şişliğin en az olduğu dönem olması nedeniyle mamografi çekimi için bu dönemin tercih edilmesi doğru bir tercihtir.

Mamografinin Faydası Nedir?

Bir meme tümörü, hastanın kendisi ya da doktor tarafından yakalandığında yaklaşık olarak sekiz ya da on yıllık olmaktadır. Ayrıca doktor tarafından ya da kendi kendine yapılmakta olan muayenelerde, ancak bir buçuk ile iki santimetre ya da daha büyük kitleler saptanabilmektedir. Fakat mamografi yönteminde meme içerisinde bulunan değişiklikler henüz 0,5 santimetrenin altındayken tespit edilmekte ve bu sayede tanı ve tedavi iki yıl önceden başlayabilmektedir.

Yüksek Riskli Kadınlarda Sadece Mamografi Görüntülemesi Yeterli Midir?

Yüksek riskli kadınlarda mamografinin yanı sıra doktor önerisi ile anjiyografi, transilimünasyon, meme usg, termografi, MR ve bilgisayarlı tomografi çekiminin yanı sıra steriotaktik biyopsi yapılması gerekmektedir.

Memede Kitle Tespit Edilmesi Halinde Kime Müracaat Edilmelidir?

Meme hastalıklarının tedavisi ile takibinde kadın hastalıkları ile genel cerrahi uzmanları hastayı birlikte izleyebildiği gibi ayrı ayrı olarak da izleyebilmektedir. Memede kitle tespit edilmesi halinde hastanın ilk müracaatı tercihine kalmış olduğu gibi hastanın ilk tercihi tedavi sürecinde herhangi bir dezavantaj yaratmamaktadır. Günümüzde uygulanmakta olan pek çok tedavi seçeneği bulunmakta ve bu tedavi seçeneklerinden hangisinin uygulanacağı ise hasta ile hastalığın evresine göre değişiklik göstermektedir.

Mamografi <— hakkında bilgi için tıklayın.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.