Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mide Filmi

Mide filmi, yapısal bozuklukların gösterilmesi, herhangi bir mide rahatsızlıkların belirlenmesi için çekilir. Motor fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ilk olarak önemli olan Mide filmi’dir. Yutma güçlüğü, ağrılı yutma, boğazda yanma gibi sorunları saptamak için bu filme ihtiyaç duyulur. Baryumlu mide filminde hastaların teşhisinde daha önemlidir. Özefagial bir hastalıktan şüpheleniliyorsa eğer hasta da tanıya yönelik ilk mide testi yapılır. Bu testi yaptırmadan önce 8 saat boyunca hastanın yemek yememesi, alkol ve sigara tüketmemesi gerekir. Doktor bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Mide filmi öncesinde ve sonrasında dikkat etmeniz gerekir. Mide filmi sonrasında ağır yemekler tüketilmemesi gerekir. Özellikle kızartma hamur işi gibi yemeklerden uzak durun. Mideyi çok hızlı bir şekilde yorar. Sıvı gıdalar tüketmeye bakın. Özellikle su mutlaka baş ucunuz da olması gerekir. Hem bağırsaklarınızı temizler hem de mideyi rahatlatır. Bu nedenle birçok doktor katı yemekler yerine sıvı tüketilmesini önerir. Mideyi yormak daha kötü hastalıklar da sebebiyet verebilir. Aynı şekilde tekrar mide filmi çektirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle doktor kontrolü eşliğinde dikkatli olmak da fayda var.Cat bodybuilding dating arrangement trenboscot scott edil pharmacia ltd sale bodybuilding product algiers, purchase steroids canada.

Mide Filmi Nasıl Çekilir?

Mide filmi çekilecekse eğer midenin boş olması gerekir. Baryum sıvısı ile birlikte tetkik de başlamış olur. Yutma esnasında alınan görüntüyle birlikte yutma fonksiyonu değerlendirilir. Baryum ile mide dolduktan sonra hasta baş aşağı çevrilir. Grafi çekilmeye devam edilir ve findus bölgesinde ki her şey görülür. Yemek borusunda kaçak olup olmadığı ya da reflü başlangıcı da saptanmış olur. Opak madde hızlı bir şekilde özegafus sistemini doldurur. Bu yöntem sayesinde kanser, ülser hastalıkları da görülmüş olur. Mideye indikten sonra midenin kalıntıları ve mide duvarında ki ülserler de dışa doğru taşmış olarak görülür. Mide konturlarının mide içerisinde dolum eksikliği göstermesi kitle göstergesi olarak bilinir. Mide kanseri bile olabilir. Yine aynı şekilde fazlalıkların bulunması mide tümörü içerisinde ülseri işaret edebilir. Baryum mide çıkışına takıntısız geçtikten sonra ülsere bağlı gelişen durumlar da bu durumu lehine çevirebilir. Ucunda ışıklı bir kamera bulunan ile yemek borusu, mide, on iki bağırsak gibi organlar da rahatlıkla görülür. Endoskopi adı verilen bu cihazla işlem yapmak daha rahattır. Sindirim sistemi gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarmak için güvenilir ve etkin bir yöntemdir. İşlem sırasında tümör oluşumu gözlenirse kesin tanı konulabilmesi için biyopsi yapılır. Kendi bünyesinde çeşitlere de ayrılır. Kolonoskopi, gastroskopi de endoskopinin bir parçasıdır. Her biri farklı bölgeye bakar ancak hepsinin amacı mide kısmıdır. Doktor bu konuda karar vererek gerekli işlemi siz uygular.

Mide Filmi Kimler Uygulanır?

Mide ağrısı, şikayeti ve kansızlık gibi problemleri olanlar, mise ekşimesi, göğüste yanma, kusma, ateş, nedeni belli olmayan kilo kaybı yaşanması, ağızdan kusma veya kan gelmesi, uzun süre kabızlık çekmek, makatta kanama, bağırsak da bir hastalık, polip gibi hastalıklar da bu film çekilmesi gerekir. Böyle bir şikayetle karşılaştığınız zaman alanında uzman doktora görünmeniz gerekiyor. Genellikle mide de ortaya çıkan sorunlar da ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlar da doktor sizden bu testi isteyebilir. İlaçlı mide filmi kanserin tanımı için endoskopi yöntemiyle fazlasıyla kullanılır. Başarılı sonuçlanabilmesi adına kalın bağırsağın boş kalması gerekir. Kalın bağırsak boş kaldığında endoskopi çekilir. Aynı zaman da organ kanserinin tanısı da konmuş olur. Mide filmi çektirirken endişe duymanıza gerek yok doktor kontrolü eşliğinde kısa süreli yapılan bir işlemdir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.