Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Açık Emar

açık emar

Açık emar kapalı emar ile karşılaştırıldığı zaman çok özel çekimler hariç yeterli çekim kalitesi sunan bir görüntüleme yöntemidir.  Adından da anlaşılacağı gibi hastaya ferah bir ortam sağlar.

Özellikle kapalı alan korkusu olan insanlarda tercih edilen bir yöntemdir.  Özellikle beyin damarının incelenmesinde üstün görüntü kalitesi sunar.

Kapalı alan fobisi olan kişiler,  nefes darlığı çekenler veya yerinde duramayan bebeklerin korkulu rüyası olan kapalı emar artık çok fazla kullanılmamaktadır.

Bugün kapalı ve emar çekimleri arasında çok fazla fark yoktur.  Ancak emar çekimleri teknolojinin gelişmesiyle bugün kullanılmaktadır.

Bugün emar olarak kullanılan teknoloji özellikle obez hastaların çekimlerinde,  klostrofobisi olan hastalar ve emar çekiminden korkan çocuklar açısından oldukça konfor sağlamaktadır.

Açık Emar Neden Çekilir?

Günümüzde emar cihazları da teknolojik gelişmeyle birlikte kendini yenilemiştir. Artık birçok merkezde açık emar kullanılmaktadır. Emar cihazlarının etrafları açık hasta kendini bir kapalı alana giriyormuş gibi hissetmiyor.

Hatta artık çocuklar açısından da kolaylaşsın diye çocuklar çizgi film seyrederek yanlarında ebeveynleri ile birlikte sohbet ederek çekimler yapılabiliyor.

Bazen maalesef bebeklere emar çekilmesi gerekiyor.  Böyle durumlarda ise, anestezi uzmanları eşliğinde uyutularak çekimler yapılmaktadır. Kısaca günümüzde birçok alternatif ve yöntemler mevcut ve bunlar kullanılmaktadır.

Açık Emar Nasıl Çekilir?

Açık emar vücudun ayrıntılı bir biçimde görüntülerini bilgisayar ekranına aktaran manyetik alan ve radyo frekans dalgaları ile birlikte çalışan en gelişmiş teknolojik cihazlardan biridir.

Emar günümüzde radyolojik tetkikler içinde en zararsız görüntüleme yöntemlerinden biridir. Dev bir mıknatıs dalgasının içindeki yatağa uzanan hasta tünel biçiminde olan alana girer.

Görüntü alınırken hastanın kesinlikle hareket etmeden durması gerekir. Bu son derece önemlidir.  Emar tetkiki kemiklerin içini de ayrıntılı bir biçimde görüntüleyen cihazlardan biridir.

Bu nedenle emar çekilirken hastanın pozisyonu çok önemlidir.  Günümüzde birçok hastalığın tanı ve teşhisinde kullanılan yöntemlerden biridir.  Çok ayrıntılı taramalar elde etmektedir.

Açık Emar Fiyatları 2021

Açık emar diğerine göre daha konforlu bir çekim yapılmaktadır. Ancak bu konuda gerek kapalı emar gerekse emar çekimlerinde fiyatların belirlenmesi görüntüleme merkezine göre değişiklik göstermektedir.

Ancak emar çekimi sosyal güvenlik kurumu çerçevesinde de yapılmaktadır.  Aynı zamanda özel sağlık sigortası olan hastaların sağlık sigortaları da poliçeleri ölçüsünde emar çekimlerinin maliyetini karşılamaktadır.

Dolayısıyla bu konuda tam bir fiyat vermek ve belirlemek oldukça güçtür.  En doğru bilgi görüntüleme merkezine giderek doğrudan fiyatları öğrenmekte fayda vardır.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar vücudun birçok farklı bölgeleri için tanı ve teşhis koymak amaçlı çekilmektedir.  Migren,  baş ağrıları,  nörolojik hastalıklar,  beyin tümörleri,  cerrahi operasyon sonrası kontrol amaçlı emar, eklemler,  kemik içi taraması gibi vücudun birçok organlarına çekilebilen tetkiklerden biridir.

Özellikle son yıllarda kullanılan 1,5 Tesla gücünde olan teknolojik emarlar çok daha donanımlı ve özel programlara sahiptir.

Özellikle kafa bölgesinin incelenmesi,  boyun yapısı,  gırtlak,  karın içi organlar,  eklemler,  kanser hastalığında metastaz şüphelerini ortadan kaldırma gibi birçok amaçla ve alanda kullanılmaktadır.

Emar metabolit değişiklikleri hücresel düzeyde ve çok ayrıntılı bir biçimde görüntüleyen yöntemlerden biridir.   Bu teknik vücudun bütün patolojik durumlarını analizlerini normal dokuların diğer kimyasal özelliklerini araştırabilen bir cihazdır.

Emarın kullanıldığı alanlar;

  • Spektroskopi
  • Difüzyon ağırlıklı emar
  • Perfüzyon ağırlıklı emar
  • Fonksiyonel emar
  • Emar anjiyografi
  • Kalp ve damar sistemi emarı
  • Tüm vücut emar
  • Meme emarı

Kullanıldığı alanlardır.

Açık Emar Nerede Çekilir?

Açık emar son yılların sağlık alanına katılan en büyük teknolojik cihazlarından biridir.  Emar dev bir mıknatıstan oluşan cihazdır.

Elektromanyetik radyo dalgaları ile birlikte görüntü aktarmaktadır.  Vücudun bütün organlarının ayrıntılı kesitlerini rahatlıkla görüntüleyebilen cihazlardan biridir.  Emar çekiminden sonra hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Günümüzde emar çekimleri Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan görüntüleme merkezlerinde çekilmektedir. Genellikle klostrofobisi bulunan hastalar açısından emar sistemi son derece konfor sağlamaktadır.

Önceleri yalnızca kapalı emar çekimleri yapılırken günümüzde artık birçok görüntüleme merkezinde emar kullanılmaktadır.

Açık emar ile kapalı emar arasında görüntüleme tekniği olarak hiçbir fark bulunmaz.  Ayrıca emar çekimleri hamileler ve çocuklar açısından da son derece rahat ve konfor sağlamaktadır.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık emar vücudun anatomik ve fizyolojik olarak görüntülerini elde etmek için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir.

Vücudun incelenen kısmının yatay kesit görüntülerini sağlar.  Açık emar cihazı elektromanyetik ve radyo dalgalarını kullanan çok büyük ve güçlü bir mıknatıstır.  Emar için bir görüntüleme ilacı kullanmak gerekmez.  Acı ve alerji riski yoktur.

Dokulardaki hidrojen atomlarının proton yoğunluğu aracılığı ile çalışır. Hidrojen atomlarının yoğunluğu ve hareketleri farklılık gösterir.

Vücuttaki radyofrekans enerjisi ile uyarılır ve manyetik alanda radyo frekans ayarlar vücut tarafından saptanır ve bir bilgisayar tarafından işlenir.  Bilgisayar aracılığı ile görüntüler elde edilir.

Hasta emar masasına yatırılır.  Masa emar cihazının içindeki tünelin içine yerleştirilir.  Hasta da yüzük,  küpe,  kolye ve kemer gibi bütün metalleri içeren aksesuarlar çıkarılarak tarama işlemi yapılır.

Genellikle 10 dakikadan 20 dakikaya kadar sürer.  Bazı durumlarda görüntülenen dokuya göre daha uzun sürebilir.  Tarama esnasında kişi hareketsiz olmalıdır.

Emar aleti tekrarlayan sesler ürettiğinden ve ayrıca yuvarlak tünel benzeri bölge insanlar için rahatsız edici olabilir.  Emar radyasyon içermez.  Açık emar vücudun bütün parçalarını hatta kemiklerin içini bile görüntüleyebilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.