Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Açık Emar

Açık Emar

Emar aslında herkesin hayatında en az bir kere çektirdiği bir çeşit film çeşididir. Emar çeşitleri açık emar ve kapalı emar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Emar yazımızda kısaca MR olarak geçecektir. MR manyetik rezonans kelimelerinin baş harflerinden alınmıştır. MR bir kafes içerisinde cihazın kendi manyetik dalgaları ile dışarıdan radyo frekans dalgası vererek elde edilecek olan bir görüntüleme yöntemidir.

Açık Emar Nedir?

Açık emar ile ilgili olarak şunları söyleyebiliriz. Öncelikle kapalı MR ı anlatmak gerekirse, kapalı MR hastanın cihaz içerisinde herhangi bir ağrı hissetmeden sadece arada cihazın gürültüsünü duyarak yapılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem esnasında hasta dışarı ile elindeki bir alet ile irtibat kurabilmektedir. Dışarıdan yardıma ihtiyacı olduğunda elindeki cihaza basarak dışarısı ile irtibat kurmaktadır. Ortalama süre 15-20 dakikadır. Bu süre içerisinde hastanın tüm görüntüleme işlemleri yapılabilmektedir. Açık emar ise kapalı emara göre üç tarafı açık ve daha ferah bir ortamda yapılan görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan cihazlar daha geniştir. Kapalı MR yöntemindeki gibi makine gürültüsü çekmeden havasız kalmadan bu işlemi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Kapalı MR çektiren çoğu hasta kendisini mezarda hissettiğini söylemektedir. Bu nedenle açık MR yöntemi günümüzde daha çok tercih edilebilir olmaktadır.

Uygulama Alanları

Kapalı MR yöntemlerinde kullanılan daracık cihazlarda hastalar çok sıkıntı yaşamaktadır. Bu nedenle birçok hasta açık MR yöntemini tercih etmektedir. Çünkü burada kullanılan cihazlar çok daha ferahtır ve hastaları rahatsız etmez. Kilolu hastalarda, kapalı mekan korkusu olan hastalarda, bel ağrısı çeken hastalarda açık MR daha tercih edilebilir bir görüntüleme yöntemi olmaktadır. Açık MR cihazları beyin ve boyun MR çekimleri dışındaki çekimler için hastanın kafasını dışarıda tutabilme imkanı sunmaktadır. Hatta hasta yan yatarak dışarı ile temas halinde de bulunabilir isterse kitap ya da dergi okuyarak vaktini geçirebilir. Açık MR yöntemleri hastanın rahatlığını bozmadan belirli pozisyonlarda görüntüleme işlemi yapma imkanı sunmaktdır. Baş, boyun, bel, sırt gibi oldukça sorun yaratan bölgeleri hassas görüntüleme yöntemleri ile görüntüleyerek oluşan sorunlar kısa sürede tespit edilmektedir. Günümüzde açık MR yöntemi çok fazla alışık olmadığımız için tercih edilmiyor ancak kapalı MR işlemlerinde yapılan her türlü görüntülemeler açık MR yöntemleri ile de yapılabilmektedir.

Bazı doktorlar açık MR yöntemlerinde bazı bulguların tespit edilemediğiniz savunsa da yapılan araştırmalarda açık MR ile de son derece başarılı görüntülemeler elde edildiğini ortaya koymaktadır. Hatalar kapalı MR çekinmek istemedikleri için artık yavaş yavaş açık MR daha tercih edilebilir bir yöntem haline gelmiştir. Örneğin yaşlı bir hasta eğer nefes darlığı çekiyorsa bu hasta kapalı MR yerine açık MR yöntemini tercih edebilir. Kapalı MR yönteminde astımı olan hastalar da çok sorun yaşamaktadır. 15-20 dakika kapalı bir alanda kapalı kalmak bu hastalara sıkıntı yarattığından bu hastalar için de açık MR yöntemi tercih edilebilmektedir. Açık ya da kapalı MR arasındaki fiyat farkından biraz bahsedecek olursak, açık MR görüntüleme işleminde hasta kendini daha rahat hissettiğinden ve hareket alanı kısıtlanmadığından kapalı MR yöntemine göre biraz daha pahalıdır. Ancak kapalı mekan korkusu, astımı, nefes darlığı olan hastalar bu fiyat farkını pek önemsemezler. Kapalı ortamda 15-20 dakika da olsa kapalı ve havasız kalmaktansa aradaki fiyat farkını ödemeyi tercih etmektedirler. Daha çok özel klinik ve özel hastanelerde açık MR yöntemine rastlamanız mümkündür. Kamu hastanelerinde kapalı MR yöntemi kullanılmaktadır. Açık MR tercihiniz maalesef bulunmuyor.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.