Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Baryumlu Özofagus Grafisi

Baryumlu Özofagus Grafisi, Özofagus yemek borusuna verilen tıbbi isimdir. Özofagus üzerinde çeşitli hastalıklar ya da motor fonksiyonlarda yetersizlik oluşabilir. Bu sorunların görüntülerek belirlenmesi için özofagus grafisi çekilir. Özofagusun hem morfolojisini hem motor fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan en etkili radyolojik tetkik baryumlu özofagus grafisi olarak belirlenmiştir. Hastaya alçı gibi görünen ve boza kıvamında olan baryumlu şurup içirilir. Baryum X ışınlarını geçirmediği için tercih edilir. Filmlerde beyaz olduğu için mide borusunda ve midede oluşan anormal girinti, çıkıntı ya da kitleler belirlenebilir. Bu süreçte özofagus X ışınları ile takip edilerek filmi ve video görüntüsü çekilir. Bu sayede doktorlar özofagusu detaylı inceleme fırsatı bulur. Ayrıca oluşturulan bu video görüntüleri hastaya bir CD olarak verilir ve tekrar özofagus grafisi çektirmesine gerektiğinde bu CD içeriğinden yardım alınır.  Genel olarak hastalar özofagus grafisi çektirmekten korkar ancak önyargılarına neden olabilecek kadar mideyi rahatsız eden bir yöntem değildir.

Baryumlu Özofagus Grafisi Neden Çekilir?

Midede ve yemek borusunda oluşan hastalıkları dışarıdan muayene ile saptamak her zaman için mümkün olmayabilir. Çekilen tomografi ve filmlerde ise diğer dokularla karıştırılabilen mide dokusu istenilen sonucu vermez. Bu sebeple baryumlu özofagus grafisi geliştirilmiş ve mide ile yemek borusu üzerinde oluşan hastalıkları görüntüleyebilme fırsatı elde edilmiştir. Yutkunmada oluşan zorluklar, mide asitlenmesi, mideden ekşi bir tat gelmesi gibi şikayetlerin sebeplerini belirlemek için bu yöntem kullanılır. Özofagus üzerinde oluşan hastalıklardan en sık görüleni bir tür reflü  olan gastroözofageal reflüdür. Yaklaşık %75 oranında görülür. Doktor bu tarz hastalıklar için hastaya bazı beslenme kısıtlamaları getirir. Doktorun verdiği ilaçları kullanmak ve belirttiği beslenme kısıtlamalarına uymak hastalığın tedavi olmasına yardımcı olur ve yenilenmesini önler.
Crochet weight lifting equipment in fitness equipments compare prices, read product reviews and buy at shopzilla buy Tri Tren in uk vitrolles bodybuilding and fitness gym my ami gym.
Özafagus üzerinde reflu, özofajit, varis, ülser, özofagus Striktürü gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Kullanılan baryumun tetkik sonrası vücuttan atılması için hastaların bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca X ışınlarına maruz kalan vücutta radyasyon birikir. Bu sebeple su alımı vücuttan bu maddelerin atılması için önemlidir. Özofagus grafisi çekilmeden önce ultrason gibi yöntemler tercih edilerek sorun tespit edilmeye çalışılır. Ancak ihtiyaç duyulması halinde özofagus grafisi çekilerek hastalığın tanısı belirlenmelidir. Bu şekilde doktor yemek borusunu ve mideyi daha detaylı inceleme fırsatı bulur. Oluşan hastalıkların tanı ve teşhisi bu yöntem ile daha kolay konulabilir. Bu sebeple midede oluşan rahatsızlıklarda sıklıkla kullanılan bir tetkiktir.

Baryumlu Özofagus Grafisi Nasıl Çekilir?

Tetkik öncesinde hastanın en az 8 saat yemek yememesi ve sıvı almaması gerekmektedir. Öncelikle oral yolla hastanın midesine baryum sıvısı aktarılır. Ağızdan mideye geçişi esnasında gerçekleşen yutma refleksi değerlendirilir. Baryum sıvısı yeterli düzeye ulaştığında, hasta baş aşağı çevrilir ve grafisi çekilmeye devam edilir. Bu aşamada fundus bölgesi konturları net bir şekilde görüntülenir. Elde edilen görüntülerde reflü olup olmadığı kontrol edilir. Film esnasında hastanın oluşması olası olan mide bulantısına tepki göstermemesi gerekmektedir. Aksi halde özofagus grafisi çekimi başarısız olur.

Mideye inen sıvı ile konturlar ve mide duvarı da belirginleşir. Burada mide duvarında oluşan anormalliklerin olup olmadığı kontrol edilir. Burada dışarıya taşmış şekilde oluşan görüntüler ülseri temsil eder. Konturların etrafında her hangi bir cisim belirlenir ise bu mide tümörünün habercisi olabilir. Çekilen baryumlu mide grafisi, doktor tarafından analiz edilir ve mide üzerinde oluşan hastalık belirlenir. Bu şekilde hastalığın belirlenmesi kolaylaşır ve doktor gerekli tedavi yöntemini uygulayarak hastanın iyileşmesini sağlar.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.