Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Beyin Tomografisi

Sağlık konusunda her geçen gün değişen ve gelişen cihazlar bulunmaktadır.Bu cihazlardan biri de beyin tomografisi diye bilinen cihazdır. Beyin tomografisi beyin gibi hassas bir organ için kullanılmaktadır.

Beyin Tomografisi Nedir?

Radyoloji ana bilim dalı tarafından sıklıkla kullanılan beyin tomografisi, gerçek anlamda nasıl kullanılır. Tomografi kelimesinin kökü Yunancadan gelmektedir. Yunanca dilim ya da kesim anlamına gelen kelime ile kaydetmek yazmak kelimelerinin birleşimidir. Radyoloji uzmanları tarafından yapılan işlemler iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan biri bilgisayarlı tomografi iken diğeri normal tomografi olarak geçmektedir.

Hekiminiz tarafından istenen bir tomografide radyoloji uzmanı ya da radyoloji teknisyeni tomografi çekim işlemi yapmaktadır. Burada istenen bölge için işlem gerçekleşmektedir.  Çekilen film sonrasında ayrıntılı bir sonuç hazırlanmaktadır. Hazırlanan sonuç daha sonraki aşamada hekime gönderilmektedir. Tanı aracı olarak kullanılan tomografi , x- ray ışınları kullanılarak yapılmaktadır. Bu ışınlar tarafından taranan vücutta sıkıntılı bölge için işlem gerçekleşir.  Çekim esnasında vücutta yer alan kemikler, damarlar ve organlar kesitler halinde kontrol edilmektedir. Röntgenden farklı olarak bilgisayar tomografisi ya da normal tomografi ayrıntılı olarak değerlendirilir. 3 boyutlu kesitler halinde sunulan görüntüden sonra hekimler uygulanacak olan tedavinin nasıl gerçekleşeceğini bildirir.

Beyin Tomografisi Nasıl çekilir?

Gerekli muayene sonrasında tomografi istenen hasta işlemin yapacağı bölgeye yönlendirilir. Yapılacak olan işlemden önce yaklaşık 6 saat kadar yemek yememek gerekmektedir. Aynı şekilde beyin tomografisi işlemi için işlemden 4 saat öncesinde su içmemek gerekmektedir. Bölüme gelen hasta üzerinde bulunan tüm kıyafetlerini çıkarmaktadır. Aynı şekilde hasta üzerinde bulunan takılarının tamamını da çıkarmaktadır.  Bu esnada saçta yer alan toka ya da takma diş veya gözlük ve takı gibi tüm eşyaların çıkması gerekmektedir. Bu bölümde hasta zaten gerekli uyarıları sorumlu hekim tarafından alır. Daha sonra hazırlıklar tamamlanır ve hasta sedye üzerine yatırılır.
Gym in meyreuil, municipal sports complex – (bouches-du-rhone) buy tamoxifen 20 tamoxifen citrate nolvadex with uk shipping sapeurs pompiers barracks (weight room / cardiotraining room), fournès (30210) – gard.
Beyin tomografisi çektirmek isteyen hastalar genelde sabit olarak bir noktada bulunmaktadır. yani hasta sabit dururken tomografi aracı hareket etmelidir.  Bazı farklı modellerde ise cihaz sabit olarak durmaktadır ve sedye dönmektedir. Bu esnada hastanın rahat etmesi için ve çekilecek olan görüntünün sağlıklı olması için ise hasta yastık ve bağlantı kayışları ile sabitlenmektedir.

Çekimin yapılacağı süre boyunca hasta tomografi çekimi yapacak olan cihaz ile baş başa kalmaktadır. Bu esnada hastanın yanında başka hiç kimse bulunmamaktadır. Ancak hastanın çekimini yapacak olan uzman çekim boyunca hastayı izleyebilecek bir konumda bulunacaktır.  Elde edilecek görüntünün net olması gerekmektedir. Bu görüntünün  net olması ve tekrarlanmaması oldukça önemlidir. Görüntünün net olmadığı durumlarda yeniden çekimler yapılacaktır.

İlaçlı Beyin Tomografisi Nedir?

Standart tomografiden öte daha net görüntüler elde etmek için ilaçlı tomografi çekimi yapılmaktadır. Hedeflenen bölgeye ilaç verilerek yapılacak olan çekim için hasta durumu da önemlidir. Hastaya göre ilaç verilmektedir. Bu ilaç verildikten sonra ise beyin tomografisi çekimi yapılmaktadır. Beyin tomografisinin bulunduğu alanlar için gerekli ilaç verimi hastanın durumuna göre değişmektedir. Yapılan çekim esnasında ilaçlar vücutta hareket etmektedir. Bu şekilde ilaçların hareketine göre hastalık çok daha iyi teşhis edilecektir. Böylece kısa sürede istenen tedaviye başlanacaktır. Gerekli çalışmalar sonrasında hasta için radyoloji uzmanı bir rapor hazırlamaktadır. Hazırlanan rapor ise hekime sunulmaktadır. Hekim tarafından kontrol edilen beyin tomografisi sonucunda hastaya teşhis konulmaktadır. Konan teşhisten sonra ise hasta için gerekli olan tedavi yapılmaktadır. Teşhis ve tedavi için radyoloji uzmanları herhangi bir yorumda bulunmamaktadır ve bu işi uzmanlar yapmaktadır.

Tomografi <— hakkında bilgi için tıklayın

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.