Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Diş Tomografisi

Diş tomografisi X ışınlarını kullanarak görülmek istenen yerlerin dışında kalan alanları dışarıda bırakarak istenilen bölgede bulunan objelerin net bir şekilde görülmesini sağlar. İnce kesitlerden oluşan ve hacim içeren görüntü elde etmeyi sağlar. Klasik diş röntgeni ile arasında ki fark, 3D olarak görüntü vermesidir. Uzunluk, genişlik ve derinlik dahil olmak üzere tüm dişlerin ve çene kemiğinin görülmesini sağlar. Bu nedenle diş tomografisi çeşitli diş hastalıklarının teşhis edilmesi açısından oldukça kullanışlı bir cihazdır. Diş hekimlerinin hastalarını daha detaylı tedavi etmesine olanak sağlayan bir cihazdır. Bu teknoloji sayesinde diş hekimleri saf tanıyı daha doğru bir şekilde yapıyor ve ileri bir aşamaya geçmelerini sağlıyor. İlk olarak iki yönlü dijital rehber görüntü çekilir. Hasta cihazdan çıkmadan önce hedef nokta belirlenir. Belirlenen alandan 3d görüntü alınır. Doktor bu şekilde teşhisi de koymuş olacaktır. Tomogrof doktorun isteği üzerine yapılır. Hasta kendi isteğiyle her ne olursa olsun vücudu için tomografi çektirme talebinde bulunamaz. Ancak bir ağrısı olmalı ki doktor tomografi talep etsin. Gebe olanlar tomografi çektireceği için mutlaka doktora bilgi vermeli. Genellikle tomografi çektirmek hamileler için zararlıdır. Ancak tomografi ışınları artık zarar teşkil etmedikleri için hamile olanlar da tomografi çektirebilir. Tabi bu durum doktor kontrolü eşliğinde olmalıdır.

Diş Tomografisi Kimler İçin Kullanılır?

Çene bölgesinde aşırı ağrı yaşayan, travma, lezyon ve kırık gibi şüphesi olan hastalar için kullanılır. Kemik greftine ihtiyacı olan ve dental implant kullanmak isteyen hastalar, kanal tedavisi gerektiren durumlarda, operasyon gibi durumlar gerektiği zaman, sinüs tıkanıklığı olan, çene ekleminde sorun olan hastalar, uyku sorunu yaşayan ve horlayan gibi hastalar da tanıyı koymak için bu cihaz kullanılır.

Çene kemiğinin şeklini boyutlarını tam olarak öğrenmeniz bu cihaz ile mümkün olacaktır. Enflasyonun tam olarak nerede olduğunu görmenizi sağlar. Bir dişin kırılıp kırılmadığını tam olarak nerede olduğunu görmenizi sağlar. Uyku apnesi, diyabet gibi hastalıklar dahil olmak üzere hastalıklar hakkında net bilgiye sahip olabilirsiniz. Kemik kanserlerini ve tümörleri de bu cihaz sayesinde teşhis etmeniz mümkün. Kemik kalınlığı doku tespiti köklerin şekillendirilmesi anatomik durum, dişler gibi sorunların tespiti için kolaylık sağlar. Günümüzde tomografi oldukça kolaylık sağlayan bir cihazdır. Doktorlar da iyi tespit için mutlaka tercih eder.

Diş Tomografisi Avantajları Nedir?

Daha iyi bir görüntü kalitesi ve daha yüksek doğruluk elde etmenin en etkin yoludur. Konik ışık sayesinde belli bir nokta da olup diş hekimlerinin tek bir diş kökü kadar küçük alanı incelemesini sağlar. Üç boyutlu bakış alanı ve diş hekimin daha iyi bir tespit yapmasını sağlar. Ağızda neler olup bittiğini rahatlıkla görebilir. Kemik ne yumuşak dokuların net bir şekilde görülmesini sağlar. Diş röntgenlerinden farklı olarak konik ışık taraması kemikleri ve yumuşak dokuları rahatlıkla tarayabilir. Bu tarama sayesinde diş hekimi daha hassas bir tedavi planı oluşturabilir. Diş tomografisi daha düşük radyasyon dozu kullanılmasını sağlar. Taramadan sonra hasta da radyasyon kalmaz. Hızlı ve ağrısız çözüm sağladığı için diş hekimleri yüzlerce görüntü oluşturur. Hastanın ağzı hakkında kapsamlı görüntü elde eder. Işıma ile birlikte görüntü oluşturan tomografi cihazları Morita üretir. Morita tomografi cihazlarında dozlama yapar. Bu nedenle de görüntü her zaman gerçek dokuyu gösterir.

Bu nedenle tomografi eskiye göre artık zararlı değildir. Doktor kontrolü eşliğinde tomografi çeşidi belirlendikten sonra vücudunda herhangi bir ağrısı bulunan hastaların hepsi tomografi çektirebilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.