Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Emar

Emar en zararsız, riski az olan ve en kolay görüntüleme yöntemlerinden biridir. Emar sırasında bir ilaç alınmaması ilaca karşı oluşabilecek bir alerjik durumunun oluşması gibi riskleri ortadan kaldırmaktadır. Görüntüleme işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz ayrıca görüntüleme işleminden önce bir ilaç almanıza da gerek bulunmuyor. Vücudunuzdaki en ince ayrıntıları inceleme imkanı sunan bu yöntem günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde doktorlar ayrıntılı görüntüleme işlemi yaparak hastalarını tedavi etmektedirler. Bazen sıradan bir film tedavi süreci için yeterli olmaz. İşte bu gibi durumlarda emar hayat kurtarıcı olmaktadır.

Emar Nedir ve Nasıl Yapılır?

Emar, tam olarak manyetik rezonans kelimelerinin baş harfleridir. Emar güçlü bir manyetik alan içerisinde radyo dalgaları kullanılarak vücudun belirli yerlerini detaylı bir şekilde incelemek, hastalıklı dokuları birbirinden ayırmak ve tespit edebilmek için kullanılan bir yöntemdir. Güvenli bir yöntem olması hamilelerde ve bebeklerde bile kullanımı için bir risk teşkil etmez. Yalnızca hamileliğin ilk üç ayında çok zorunlu bir sebep olmadıkça tercih edilmez. Günümüzde MR uyum sağlayan anestezi yöntemleri ile kapalı alan korkusu olan hastalar için ya da kıpırdamadan cihaz içerisinde durması sıkıntı yaratacak olan çocukları için bile kullanılmaktadır.

Emar Neden ve Nasıl Çekilmektedir?

Emar görüntüleme yöntemleri vücudumuzun değişik bölümleri için değişik amaçlarda kullanılabilmektedir. Bel, boyun, sırt gibi alanlarda, beyinde bir tümör olduğundan şüphelenilmesi durumunda, nörolojik hastalarda, göz ve çene eklemlerinde bir sorun olan hastalarda, diz kayması, bel kayması, omuz kayması burkulması gibi durumlarda doktorlar mutlaka emar ile bir görüntüleme işlemi gereği duymaktadır. Bu görüntüleme ile vücudumuzdaki sorunlu olan bölgedeki tüm ayrıntılar en ince noktasına kadar görüntülenebilmektedir.

Firmamızda kullanılan emar cihazları bu anlamda son derece güven sağlayan ve teknoloji anlamında kendini geliştirmiş olan cihazlardır. Emar için fazladan bir hazırlık yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece yemeğinizi yiyebilir, günlük rutin almanız gereken ilaçları alabilirsiniz. Eğer kapalı emar çekilecek ise cihaz içerisinde 15-45 dakika arası gibi bir süre kapalı kalacağınızdan bu konu ile alakalı bir rahatsızlığınız var ise bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Kapalı alanda duramama gibi bir sorununuz var ise bu ciddi bir problem olup bunu mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Böyle durumlarda anestezi uyumlu emar ile görüntüleme işlemini yapılmaktadır. Kısa süreli uyutularak görüntüleme işleminiz yapılır ve işleminiz bittikten sonra rutin hayatınıza dönüş sağlarsınız. Bunun haricinde emara girerken manyetik işlemlerden etkilenecek ürünleri üzerinizde bulundurmamanız gerekmektedir. Yüzük, küpe, kolye, kredi kartı gibi eşyalarınızı cihaza girmeden önce dışarıda bırakmanız gerekmektedir.

Hasta görüntüleme işlemi öncesinde normal bir şekilde tuvaletiniz yapabilir. Normal anestezi işlemi gibi saatler öncesinden aç kalmasına gerek yoktur. Emar sırasında sizden hareketsiz kalmanız istenmektedir. Süre boyunca eğer hareketsiz kalamam diyorsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Tek bir hareketiniz görüntü kalitesinin bozulmasına neden olacağından cihaza girmeden önce tereddüt ettiğiniz tüm konuları doktorunuz ile görüşmelisiniz. Emar öncesi zaten sizden detaylı bir form doldurmanız talep edilmektedir. Bu formda tıbbi geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar, geçirdiğiniz ameliyatlar sizinle alakalı her türlü bilgi bulunmaktadır. Doktorunuz görüntüleme işleminizi yapmadan önce bu formu inceler ve sizinle tüm işlemler hakkında detaylı bir görüşme sağlar. Günümüzde emar fiyatları çok fazla yüksek seviyede değildir ancak çektirdiğiniz emarın görüntü kalitesi oldukça önemlidir. Bu nedenle tıbbi geçmişi sizi tatmin eden bir hastane ya da klinikte emar çektirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.