Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hiv Testi Fiyatları 2023

hiv testi

Hiv Testi; Hiv cinsel yolla bulaşan cinsellik yoksa başka bir bulaşma yolu, kan transfüzyonu, kan ile ilgili herhangi bir temas kısaca kan yoluyla ve insan yoluyla bulaşma şekilleri bulunan, ayrıca anneden bebeğe geçebildiği gibi emzirme ile de geçebilir.

Çok dikkatli olunması gereken konulardan biri. Türkiye Hiv pozitif sayısında dünyada en fazla artış olan ülkelerden biri. Türkiye’de son 12 yılda %100 artış gözlenmiştir. Hiv testi başlangıçta sonuç vermemektedir.

Virüsü ilk bulaşandan alındığı andan itibaren Hiv testi, eklem ağrıları olmaktadır. Yani benzer durumların olmadığı yani virüs taşıyıp belirti göstermeyen %60 oranında da taşıyıcı bir grup bulunmaktadır.

Hiv Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Son iki yıldır Hiv pozitif vakalarında bulunan artış patlama noktasındadır. Genel olarak riskli ilişki içinde bulunanlar,  ya vücutta antikorların artarak testte tespit edecek duruma gelmelerini beklemek, yâda P24 antijen ve antikor testi yaptırmaktır.

P24 testi 21 gün sonra yapıldığında sonuç vermektedir. Doğru olan başlangıçta pencere dönemini beklemeden P24 testini yaptırmaktır. P24 hiv testi antikorları çoğalttığı için kısa sürede sonuç alınmaktadır.

Laboratuvara test yaptırmak için giden kişilerin durumu anlatıp hangi tür test yaptıklarını sormaları gerekir. Bunun için enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanı ile görüşerek bilgi almaları yerinde olur.weight loss bodybuilding

Test kalitesi ve bunun dışında daha ilerlemiş olarak şüpheli ilişkiden itibaren biraz ileriye geçmiş vakalarda 3. Hafta civarında p24 antijen testi ve antikor testi birlikte bakıldığında sonuç verebilir.

Antikor testi genelde bir buçuk, iki buçuk üç ay civarında sonuç verebilmektedir. Bazı kişilerde 6 aya kadar uzayabilmektedir.  Ama çoğunluğu genelde iki buçuk üç ay civarında sonuç verir.  Pozitif çıkan vakalarda doğrulama testleri yapılmaktadır.

Hiv Testi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyonun test aşaması iki aşamalıdır. Birinci aşamada tarama testleri ikinci aşamada doğrulama testleri kullanılır. Tarama testleri arasında en bilineni Eliza testidir.

Eliza testlerinin duyarlılık yüksektir. Bu testler bazı durumlarda yanlış negatif ve yanlış pozitif sonuç verebilirler. Bunun sebepleri arasında enfeksiyonun erken dönemde olması, kişinin kullandığı ilaçlar ve hastalıklar yer alabilir.

Günümüzde artık yeni nesil Eliza testleri kullanılmaktadır. Bunlar antikor ve p24 antijeni içermektedir. Bu testler şüpheli temas sonrası ikinci haftadan itibaren bakılabilir. Negatif çıkması hastalığı ekarte ettirmez.

Mutlaka testin pozitif çıkması durumunda test tekrar edilerek doğrulama testleri yapılır. Doğrulama testleri arasında da en bilineni western blok testidir.

Hiv Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hiv testi temastan sonra genellikle iki haftadan itibaren pozitif olmaya başlamaktadır.  Genel olarak kullandığımız Eliza testleri 2 ila 6 hafta arasında pozitiftirler.  Birçok pozitif olup hayatına devam eden ama kondurmayan yoktur diyen bir sürü insan bulunmaktadır.  Şüphe duyulan bir cinsel ilişki olması durumunda mutlaka test yaptırmak gerekmektedir.

Hiv virüsü alan bir kişi başlangıçta diğer virütik hastalıkların belirtilerini gösterir. Bunlar grip belirtisi,  kansızlık,  ateş,  yorgunluk,  baş ağrısı,  ishal gibi belirtiler görülür.  Bu durum direkt AIDS’i düşündürmeyebilir.

Durum böyle olunca ise hastaya tanı koyulması süreci atlanır ve dolayısıyla pozitif olan hasta kendisinin dışındaki birçok hastaya da bunu bulaştırabilir.

Şayet kişinin korunmasız bir cinsel yaşamı olması durumunda virüsü artarak,  katlanarak bulaşmaya devam eder.  Dolayısıyla virüs almış olma ihtimalini düşünüp ilk başladığı dönemde test tanı ve tedaviye başlanması son derece önemlidir.

Hiv Virüsüne Neden Erken Tanı Koyulmalı?

Hiv pozitif veya Hiv negatif erken tanısı için eğer şüpheli bir temasta bulunan kişi Hiv testi için en erken yaptırabileceği gün 21 gün ve sonrasıdır.  Bu test ise p24 testidir.  p24 testi yaptırıp sonuç negatif çıkarsa bu durumda herhangi bir sorun olmadığı söylenebilir.

Ancak hiv RNA testi 10 günde pozitif olabilir,  ama negatif de olabilir.  Bu nedenle 1 ay bekleyip tekrar bakıldığında %100 net sonucu verir.  Pozitif ise kesin sonuçtur.  Negatif ise yine kesin sonuçtur denilebilir. Şüpheli bir cinsel ilişkiye giren bir kişi,  3 ay sonra anti hiv testi yaptırması durumunda çıkan sonuç yalancı negatif sonucudur.

Bu da çok fazla önerilmemektedir.  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yapılan testler negatif sonuç verse bile mutlaka 6. ayda mutlaka testi tekrar etmek gerekmektedir.  Bu nedenle p24 veya testin negatif olması durumunda bile mutlaka 6 ay sonra yaptırılması son derece önemlidir.

Hiv Testi Fiyatları 2023

Enfeksiyonuna sebep olan Hiv virüsü vücuda girdikten sonra tedavi edilmezse ve virüs etkisiz hale getirilmezse AIDS’e dönüşmektedir.  AIDS hastalığı Hiv virüsünün geldiği son aşamadır diyebiliriz. Hiv AIDS testinin fiyatı hangi testin olacağına göre değişiklik göstermektedir.

Bunlar;  hiv testi,  Eliza testi,  cd4 testi gibi birçok test bulunmaktadır.  Dolayısıyla bunların virüsü tespit etme aşamaları birbirinden farklılık gösterdiği için dolayısıyla bu konuda herhangi bir fiyat belirlemek bilmek söylemek mümkün değildir.  Ancak laboratuvarlarda testin özelliğine göre fiyatı öğrenmek mümkündür.

Virüsü taşıyan kişilerin en kısa zamanda test yaptırarak tedaviye başlamaları hayati önem taşımaktadır.  hiv virüsü testi yaptırmayan bugün bu virüsle yaşayan ve hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen binlerce kişi var.  Bu kişiler her geçen gün bu virüsü birçok kişiye bulaştırmaktadırlar.

En kısa sürede kontrol altına almak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir.  AIDS hastalığına dönüşmesi durumunda maalesef bu hastalığın geri dönüşü olmamaktadır. Hiv testi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.