Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

HSG Filmi

HSG NEDİR?

HSG işlemi ya da Türkçe karşılığı olarak rahim filmi jinekoloji bölümü içerisinde rahim içinin ve kanallarının yapısal ve işlevsel yönden özelliklerinin incelenip değerlendirilmesi için kullanılmakta olan bir işlemdir. İnterfilite yani kısırlık ihtimali durumları içerisinde değerlendirmek adına doktorlar tarafından yapılması istenmekte olan bir test çeşididir. Bunun yanı sıra rahim ağzı bölgesine ya da rahime uygulanmış olan bir müdahale durumunda adet kanama durumlarının kesilmesi ya da kanamalarının azalması durumunda rahim ağzı kanalı içerisindeki gerçekleşmiş olan bir tıkanıklık durumunu ya da rahim içerisindeki muhtemel bir yapışıklık durumunun değerlendirilmesi veyahut hamilelik süreci içerisinde tekrarlanan düşük durumları yönünden rahmin doğumsal yönden bir gelişim kusurunun var olup olmadığı yönünde bir durumun belirlenmesi için yaygın olarak doktorlar tarafından istenile bir işlemdir.

HSG Filmi Ne Zaman ve Nasıl Çekilir?

HSG olarak adlandırılmakta olan uygulana gerçekleştirilmeden önce detaylı bir şekilde jinekolojik yönden bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu yapılan değerlendirmenin ardından enfeksiyon durumunun belirlenmesi halinde ise enfeksiyona yönelik tedavi uygulanıp bu enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına kadar işlem ertelenebilmektedir. HSG işlemi genel olarak kadınların adet kanamalarının bitmesini takip eden 4 ya da 5 günün ardından uygulanan bir işlemdir. Bu işleminin bu zaman dilimleri içerisinde uygulanmasının sebebi ise adet kanamasının rahim içinden tüp bölümlerine ya da buradan da karın boşluğu içine dolmasının ardından ortaya bir problem çıkmaması için öte taraftan ise rahim içerisinde muhtemel olabilecek bir gebelik durumu halinde bebeğe zarar vermemektir. Bunun nedeni çok düşün ihtimal içerisinde olsa bile bir kadının gebe olmadığı düşünülürken gebe olma durumu meydana gelebilir. Uygulanacak olan bu işlem genellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve radyoloji uzmanı ya da teknisyeni tarafından birlikte uygulanan bir işlemdir. Bu işlem kadının jinekolojik muayene pozisyonu içerisindeyken rahim ağzını görüntülemek adına kadın cinsel organı içerisine bir alet yerleştirilir. Bu işlemin ardından ise rahim bölgesine kanül adı verilen başka bir alet yerleştirilmektedir. Kanüle tutturulmuş olan enjektör aracılığıyla birkaç aşama basınç uygulaması yapılarak kontrast maddesi verilmektedir. Bu uygulanan sıvı röntgen filmine bulunduğu yerler üzerinde ışını geçirmeyi önlediğinden dolayı beyaz bir görünümün oluşmasını saplamaktadır. Sıvının verilme süresi içerisinde belli zaman aralıklarıyla röntgen filmi çekilmeye başlanır. Böylelikle kadın rahminin iç yapısı, kanallarının açık olup olmadığı ya da diğer durumlar yönünden iyi bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu işlem içerisinde verilmekte olan ışın dozlarının yüksek olmadığını söyleyebiliriz.

HSG İşlemi Ağrılı Mıdır?

HSG olarak adlandırılmakta olan bu işlemin genellikle insanlar tarafından ağrılı bir işlem olduğu yönünde bazı kanılar bulunmaktadır. Fakat kibar ve dikkatli bir şekilde uygulama gerçekleştirebilen bir uzman tarafından uygulandığı zaman HSG işlemi içerisinde sadece karın bölgesi üzerinde biraz batma ve gerilme gibi hislerin oluşacağını söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı bu işlem içerisinde herhangi bir anestezi işlemi uygulanmamaktadır.

Lakin ağrı deşiği düşük olan ve normal muayeneler sırasında bile ağrı çeken kadınların bu işlem sırasında anestezi aldığı gözlenmiştir. Bu işlem öncesinden işlemin uygulanacağı kişi işlemden 30 dakika önce bir ağrı kesici aldığı zaman bu işlemin rahat ve sorumsuz bir şekilde geçeceğini söyleyebiliriz.

Bu işlemin gerçekleşmesinin ardından bazı kadınlarda nadiren dahi olsa yan etkilerin meydana gelebildiği söylenebilir. Bundan dolayı işlem içerisinde artık eski tip ilaçlar yerine alerji oluşturma riski daha düşük olan ilaçların kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Bu işlem sırasında en fazla görülen komplikasyon enfeksiyondur. Bu da sadece 100 hastadan birinde görünmektedir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.