Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Kardiyak Emar Fiyatları

kardiyak emar

Kalp hastalıklarının teşhis edilmesinde kullanılan kardiyak emar radyo frekans dalgaları kullanılarak manyetik alanda bilgisayarla kalbin bütün ayrıntılarını incelenmesidir.  Diğer ismi ise kardiyovasküler görüntülemedir. Kardiyak Emar da kalbin bütün ayrıntılarını kan akışlarını kalp kapakçıklarını odacıkların görüntülenmesi sağlanmaktadır.  Aynı zamanda aort genişliği,  kalp yetmezliği olup olmadığı veya kalp damar hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir görüntülemedir.  Kalp,  göğüs kafesinin arka tarafında bulunan bir organ olması sebebiyle önü kemiklerle kaplıdır.  Dolayısıyla röntgen görüntülenme ile kalbin ayrıntılarını görmek mümkün değildir.  O nedenle kalp hastalıkları teşhisinin tam olarak konulabilmesi için kardiyak emar istenir.

Kardiyak Emar Nedir?

Kardiyak Emar diğer kalp görüntüleme veya tetkiklerinden çok daha kesin tanı koymaya yarayan bir kalp tetkikidir.  Kalp tomografisinden farklıdır.  Kalbin doku yüzeyindeki detaylı incelemesi kalp hastalıkları teşhisinde kesinlik kazandıran bir yöntemdir.  Kalp kası,  kalp kası dokusu,  kalp yetersizliği veya kalp hastalığının hangi boyutta olduğunun tetkik edilmesine yarar.  Ayrıca kardiyak Emar görüntülemesinde olası bir kalp yetmezliği hastalığının nedenlerinin araştırılmasında da oldukça kesin bilgiler elde edilir.  Doğuştan gelen genetik yatkınlığa bağlı bir kalp yetersizliği veya kalpte enfeksiyona bağlı bir hastalığın olup olmadığı sorunu da kardiyak Emar da rahatlıkla teşhis edilmektedir.  Bunun yanı sıra kardiyak Emar tetkikinin hiçbir yan etkisi yoktur.  Radyasyon ışınına maruz kalmazsınız.  Dolayısıyla hasta açısından oldukça sağlıklı bir tetkiktir.  Risk içermez dolayısıyla hekimin bu yöntemin tercih etmesinin sebeplerinin arasında bu da bulunmaktadır.

Kardiyak Emar Nasıl Çekilir? Nasıl Yapılır?

Kardiyak Emar tetkiki genel olarak kalp hastası yatkınlığı olanlara ve kalple ilgili geçmiş hikâyesinin anlaşılması için istenen bir tetkiktir.  Öncelikle çekim görüntüsü oldukça kalitelidir.  Dolayısıyla kalple ilgili en ince ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkündür.  Kalp kasından kalp dokusuna kadar kan akışı kapakçıklar ve odacıklara kadar ayrıntılı olarak görüntülenen ve tanı konusunda kesin tanı koymayı sağlayan bir görüntülemedir.  Kardiyak Emar çekimi için önceden hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.  Ancak Emar’dan önce hastanın damar yolu açılarak damardan kontrast madde verilir ve hasta son derece konforlu bir biçimde Emar makinesine alınarak Emar çekim işlemi başlatılır.  Ayrıca kardiyak Emar da hastanın göğüs bölgesine elektrotlar yapıştırılarak kalp atım hızı da kaydedilmektedir.  Dışarıdan kardiyak Emar çeken teknisyenin komutlarına dikkat ederek ve komutları yerine getirerek yaklaşık olarak 1 saat gibi bir sürede çekim tamamlanmaktadır.  Bu süre içinde hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmesi söz konusu değildir.  Bazı görüntüleme merkezleri hastaya hızlıca sonuç ve raporu teslim etmektedir.

Kardiyak MR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kardiyak Emar özellikle kalp damarlarında olası bir tıkanıklık tespit edilmesinde veya var olan tıkanıklığın hangi oranda olmasının teşhisinde ya da bypass ameliyatı olacak olan hastaların ameliyattan önce kardiyak Emar çektirilerek kalbin durumunu en net bir biçimde görüntüleyerek ona göre tedavinin programlanması sağlanır.  Kardiyak Emar kalp hastalıklarının aynı zamanda genetik yatkınlığa bağlı olup olmadığını,  doğumsal kaynaklı bir kalp hastalığının bulunup bulunmadığını ve kalp damarlarının değerlendirilmesinde herhangi bir patoloji olup olmadığının tespit edilmesinde kullanılır.  Kalp damarlarındaki darlık ve yetmezlik olup olmadığının teşhisinin en doğru yapıldığı tetkik kardiyak Emar tetkikidir.  Kan akışı ve kanın kapaklardan geri kaçış oranı ve bu oranın hesaplanması kardiyak Emar çekimi ile gerçekleştirilir.  Bunun yanı sıra taşikardi, ritim bozuklukları veya kalpte herhangi bir kitle olup olmadığının teşhis edilmesi konusunda en kesin bilgiyi kardiyak emar görüntüleme metodu verir.

Çocuklara Kardiyak Emar Çekilebiliyor Mu?

Kardiyak Emar gerekli görüldüğü durumda yaş sınırlaması renk cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yapılabilen bir uygulamadır.  Kontrast madde ile yapılan uygulamalar çok daha net görüntü sağlanmasına sebep olur.   Bu inceleme yöntemi gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde kalbin tüm fonksiyonlarını en doğru biçimde değerlendirilmesini sağlar.  Kalbin yapısı her düzlemde sınırsız bir biçimde incelenebilir.  Kalpte olası bir patolojinin tespit edilmesi yalnızca kardiyak emar ile mümkün olmaktadır. Kardiyak Emar Fiyatları 2022 hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Kardiyak Emar Fiyatı 2022

Kardiyak Emar çok sık istenen bir tetkik olmamasına rağmen kardiyoloji uzmanlarının gerek hastalığının tanı ve tedavisinde gerekse tedavi edilmekte olan hastanın tedavi sürecinin takip edilmesinde başvurdukları bir görüntüleme metodudur.  Özellikle bypass ameliyatı öncesi kardiyak Emar ile değerlendirilmektedir.  Kardiyak Emar da kalp ile ilgili birçok ölçüm ve değerlendirme yapılabilmektedir. Yalnızca kalp hastalıklarında değil birtakım hastalıkların kalbe vermiş olabileceği zararları teşhis etmek için de kardiyak emar metoduna başvurulur.  Örneğin romatolojik hastalıklarda romatizmanın kalp kasına zarar verip vermediği,  kalpte tutulum olup olmadığı veya kalp yetmezliğinin olduğunun düşünüldüğü durumlarda kesin tanı koymaya yardımcı görüntüleme metotlarından biridir.

Ayrıca görüntü kalitesi diğer tetkiklere göre oldukça yüksektir.  Daha doğrusu genel olarak kalbin bütün anatomisi kardiyak Emar tetkikinde incelenebilmektedir.  Ayrıca kalpte olası bir kitlenin teşhisi de kardiyak Emar yapılarak teşhis edilmektedir. Kardiyak Emar fiyatı günümüzde sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanan ancak bazı hastanelerin özel görüntüleme merkezleri ile olan anlaşmaları gereği özel merkezlerde de gerçekleştirilmektedir.  Bunun yanı sıra özel sağlık sigortası kapsamında da kardiyak Emar çektirme olanağı vardır.  Kardiyak Emar fiyatı olarak genel anlamda bakıldığında diğer röntgen ve ultrasonografiye göre daha maliyetli bir metot olmasına rağmen günümüzde makul fiyat sınırlarındadır.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.