Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi̇ Çeki̇mi̇ Ne Kadar Sürer ?

Mamografi Çekimi Ne Kadar Sürer?

Bu içeriğimiz içerisinde çoğu kadının merak etmiş olduğu bir soruya cevap bulmaya çalışacağız. Eğer sizlerin de kafasını kurcalayan soru mamografi çekimi ne kadar sürer sorusu ise doğru yerdesiniz. Ama öncelikle biraz mamografi hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Dünyamız içerisinde kadınların en fazla şekilde yakalanmakta oldukları kanser türünün meme kanseri olduğu bilinmektedir. Bu durumdan dolayı yaşı 35 üzerine gelen bütün kadınların bu kanser türüne karşı bilinçlenmesi gerekmektedir. Meme kanserinin erken bir şekilde tespit edilmesi bizler için oldukça önem arz etmektedir. Bu erken teşhis işlemi genellikle mamografi adı verilen işlem neticesinde ortaya çıkmaktadır. Mamografi işlemi doktorların ya da hastaların elle muayene işlemleri sırasında gözden kaçırdıkları küçük çaplı oluşumları anında tespit etmemize olanak sağlamaktadır. Bu yüzden 40 yaşını doldurmuş olan bütün kadınların herhangi bir şikayetleri bulunmasa dahi ilgili merkezlere giderek mamografi çektirmelerini şiddetle önermekteyiz.

Mamografi Çekimi Ne Kadar Sürer ve İşlem Basamakları

Bu başlığımız içerisinde sizlere mamografi işleminin basamaklarından ve mamografi çekimi ne kadar sürer gibi konuları anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak meme kanseri şüphesi taşıyan hastanın meme kanseri olup olmadığını öğrenmek adına gerçekleştirmiş olduğu bir taramadır. Bu işlem ilk olarak hastanın hastaneye bu istemden ötürü gitmesiyle başlayan bir süreçtir. Mamografi çekimi için karar verildikten sonra ise mamografi çekim odasına gidilir. Burada mamografi cihazını kullanmakta olan bir mamografi teknisyeni bulunmaktadır. Bu teknisyen size işlem boyunca eşlik edecektir. Öncelikli olarak göğüslerinizin camdan ya da plastikten yapılmış olan bir bölüm içerisine yerleştirmeniz için sizlere yardımcı olmaktadır. Bu cam ya da plastikten üretilmiş ola bölümler içerisine yerleştirilmiş olan göğüsler bu bölümler içerisinde düzleşmektedir. Bu düzleşmenin neticesinde ise göğüslerin daha net bir şekilde incelenmesine olanak doğmaktadır. Hastaların camdan ya da plastikten yapılmış olan bölümler içerisine yerleştirilen göğüslerinin bu bölümler içerisinde iki farklı şekilde pozisyon çekimi gerçekleştirilmektedir. Mamografi işlemi devam ederken teknisyen göğüslerinizi yerleştirmenize yardımcı olduktan sonra kendisi için ayrılmış olan korumalı bölge içerisine geçmektedir. Bu bölge içerisinde hasta için gerekli olan bütün uyarıları eksiksiz bir şekilde hastaya aktarmalıdır. Aktarması gereken bilgiler ise mamografi işlemi sırasında bazı aşamalarda nefesini tutmalı, işlem sırasında istenilen pozisyonda hareketsiz bir şekilde kalmalı ve işlem gerçekleştirilirken aşırı bir heyecan içerisine kapılmaması gerekmektedir. Gerçekleştirilen mamografi işlemi sonucunda mamografi teknisyeni çekilen mamografileri incelemelidir. Eğer herhangi bir problem yok ve sorunsuz bir şekilde çekilmiş ise tekrardan mamografi çekilmesine gerek yoktur. Mamografi için gerekli olan bu bütün işlemler herhangi bir aksilik ortaya çıkmadığı sürece ve hasta istenilen komutları doğru bir biçimde yerine getirdiği takdirde 15 ile 20 dakikalık kısa süreler içerisinde işlem bitmektedir. İşlem bittikten sonra doktorunuzdan gerekli bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Mamografi Çekimi Sonrası Bu İşlem Zararlı Mı?

Kadınların ölüm oranı bakımında en fazla tehlike saçmakta olan meme kanserinin erken teşhisi konusunda oldukça güzel olanaklar sunan bu işlemin bazı kadınlar zararlı olup olmadığını merak etmektedirler. Biz de sizlere

Mamografi Çekimi Sonrası Bu İşlem Zararlı Mı? konusundan sonra bu işleminden sonra zararlı olup olmadığını anlatacağız. Bu işlem sırasında vücut içerisine radyasyon ışınlar gönderdiğinden dolayı insanlar tarafından kulaktan dolma bilgiler dolaşmaktadır. Sizlere şunu söyleyebiliriz ki 15-20 dakikalık süreler içerisinde gerçekleşen bu işlem ev içerisinde kullanmış olduğunuz küçük elektronik eşyaların yaymış olduğu radyasyon oranı ile neredeyse aynıdır. Bu yüzden mamografi çekimi sırasında uygulanan radyasyon işlemi insan vücudu için herhangi bir tehlike arz etmemektedir.

Mamografi Belirtileri ve Zararları Nelerdir? <— hakkında bilgi için tıklayın.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.