Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mamografi̇ Nasıl Çeki̇li̇r?

Mamografi Nasıl Çekilir Konusundan Önce Mamografi Neden Çekilir?

Sizlere bu içeriğimiz içerisinde Mamografi nasıl çekilir ondan detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz. Ama öncelikle sizlere mamografi işleminin neden yapıldığından kısa bir şekilde bahsetmek istiyoruz. Dünya çapında gerçekleştirilen araştırmalar bizlere gösteriyor ki her 9 kadından biri meme kanseridir. Bu riskli grup içerisinde bulunan kanser türüne yakalanan her 28 hastadan biri hayatını kaybetmektedir. Ayrıca diğer kanser türlerine oranla kadınlar arasında en fazla şekilde görülen kanser türüdür. Kadınlar arasında kanser türleri içerisinde en fazla ölümün görüldüğü bu hastalığı erken bir şekilde tespit edebilmek adına mamografi işlemi gerçekleştirilmektedir. Meme kanseri erken bir şekilde tespit edildiği takdirde tam bir şekilde hastalığı tedavi etmek mümkündür. 35 yaşından itibaren düzenli bir şekilde doktorunuzla irtibata geçerek mamografi işleminizi yapabilirsiniz.

Mamografi Nasıl Çekilir Hakkında Bilgi

Bu başlığımız içerisinde sizlere meme kanserinden şüphelenmekte olan kadınların rutin bir şekilde gerçekleştirmeleri gereken Mamografi nasıl çekilir hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu işlem sırasında ortam içerisinde olması gereken bazı sağlık personelleri bulunmaktadır. Meme kanseri teşhisi için kullanılacak olan mamografi cihazını kullanma konusunda tecrübeli bir teknisyen ortam içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Bu işlem sırasında kadın hastaların göğüsleri teknisyen yardımı ile mamografi cihazının görüntüleme kısmı içerisine yerleştirilmektedir. Teknisyen yardımı ile bu bölüm içerisine yerleştirilmiş olan memeler düz bir şekle gelerek daha detaylı bir sonuç elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Cihaz içerisinde iki tabaka arasına yerleştirilerek sıkılan göğüslerinizin iki farklı pozisyon içerisinde çekimleri yapılmaktadır. Mamografi işlemi görecek olan kadına yardımcı olabilmek adına bu işle sorumlu olan mamografi teknisyeni işlem başlayıp bitene kadar kendisi için ayrılmış olan korumalı bölüm içerisinde durarak hastaya gerekli olan bütün uyarıları yapması gerekmektedir. Bu uyarılar içerisinde şunları sayabiliriz; hastanın nefesini tutması, işlem sırasında kesinlikle hastanın herhangi bir şekilde hareket etmeden sabit bir şekilde durabilmesi ve heyecan içerisine girmemesi gerektiği konularda teknisyen hastaya gerekli olan bütün uyarıları vermelidir. Bu işlemi gerçekleştiren teknisyen hastanın çekilen mamografisini incelemelidir. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsa tekrar bir çekim yapması gerekir. Mamografi işlemi genellikle 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde sona ermektedir.

Mamografi Nasıl Çekilir Konusunda Değindiğimiz Göğüslerin Sıkıştırılma Nedenleri

Bir üst başlık olan Mamografi nasıl çekilir hakkında bilgi kısmı içerisinde değinmiş olduğumuz göğüslerin sıkıştırılması konusu bazı insanların kafasında soru işaret bırakmaktadır. Bu işlemin neden gerektiğinden sizlere detaylı bir şekilde söz edeceğiz. Mamografi çekimi sırasında hastanın herhangi bir şekilde bu hastalığı taşımadığını belirlemek adına tam bir görüntüleme sağlanmak istenmektedir. Bunun için camdan ya da plastikten üretilmiş olan bölüm içerisine hastanın göğüsleri teknisyen yardımı ile yerleştirilmektedir. Bu sıkıştırma işlemi hafif bir şekilde olmaktadır. Eğer bu işlem sırasında herhangi bir şekilde acıma hissi sizlerde oluşursa bunu hemen orada bulunan teknisyene iletmeniz gerekmektedir. Memeniz bu ünite içerisine yerleştirildikten sonra bu işlemi takiben memenizin üst bölgesi üzerine x ışınları gönderilmektedir. Gönderilen bu x ışını doku tahribi ya da değişimi olup olmadığını incelemek amacıyla gönderilmektedir. Yani anlayacağınız üzere memenizin bu işlem sırasında sıkıştırılmasının nedeni daha iyi ve doğru sonuçlar elde etmektir. Bu işlem basamakları sırasında kafanızı kurcalayan herhangi bir sorunuz olursa işlemden önce doktorunuza sorarak gerekli bütün cevapları alabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde gerçekleşen bu işlemi ihmal etmemenizi öneririz. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Mamografi Fiyatları <— hakkında bilgi için tıklayın.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.