Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Mr Nedir? MR Nasıl Çekilir?

Mr Nedir?

Mr Nedir? MR Nasıl Çekilir? MR Sonuçlarınızı Aynı Gün Teslim alın. Emar daha kısa kullanımıyla mr veya da uzun adıyla manyetik rezonans görüntüleme hepimizin kulağının epeyce aşina olduğu bir terim artık. 1940’lı yıllarda icat edildi aslında ülkemize ise seksenlerin sonlarında geldi. O günden beri de aralıksız kullanılmakta. Emar, radyo dalgaları kullanılarak en zararsız şekilde, insanın anatomik yapısının iç organlarının ince ayrıntılarıyla beraber görüntülenmesine olanak sağlayan bir tekniktir. Genel çalışma prensibi esasen mıknatıslara dayanır, vücudunuzdaki hidrojen atomları uyarılarak bu sayede görüntüleme sağlanır.Diğer cihazlardaki ya da görüntüleme tekniklerindeki gibi radyasyona ya da herhangi bir alerjiye neden olabilecek ilaçlara maruz kalınmaması da mr’ın avantajlarındandır. Bu sayede mecbur kalınırsa hamilelerde ve bebeklerde bile uygulanabilir. Emarın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlara perfüzyon ağırlıklı emar, fonksiyonel emar, difüzyon ağırlıklı emar, beyin emarı gibileri örnek verebiliriz. Peki emarın hiç mi dezavantajı yok derseniz, tabi ki var ancak avantajlarının yanında çok az miktarda bunlar da kapalı alan  korkusu olan kişilerde kullanımın zorlaşması, kalp stenti ve benzeri olan kişilerde kullanılamaması ve pahalı bir uygulama olması.

MR Nasıl Çekilir?

Doktor belirtmediği sürece çekimden önce hastanın yapması gereken bir şey yoktur ancak bazen aç gelmeleri istenebilir. Çekimden hemen önce ise hastanın yapması gereken şey görüntülemeden önce üzerindeki metal eşyaların tamamını çıkarmaktır. Daha sonra oradaki görevlinin belirttiği şekilde makineye uzanır ve çekim yapılırken hareketsiz kalması istenir ve bu hareketsiz kalma kısmı çekimin en önemli ayrıntılarındandır. Bazı çekimlerde belirli organların daha iyi görüntülenebilmesi için sağlığa zararlı olmayan boya enjeksiyonu gereklidir. Bunun nasıl yapılacağı konusunda doktorunuz bilgilendirilmenizi yapar ve çekimden önce enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir bazılarında ise çekim esnasında nefes tutulması gerekir, görevli kişi size bu durumu zamanı gelince belirtecektir. Çekimler vücudun çekilen kısmına göre değişik süreler göstermekle beraber 3-10 dakika sürerken tam çekimler ise 15-45 dakika aralığında sürmektedir. Sistem bir mıknatıs üzerine kurulu olduğu için metal eşya olmaması çok önemlidir. Bu yüzden bazı kişiler emar çektiremez bunlar; vücudunda metal protezi olanlar, diş teli takanlar, kalbinde stent veya pil olanlar, işitme cihazı kullanan insanlar ve benzeri durumdaki kişilerdir. Korkuları olan insanlar içinse emar seçenekleri mevcuttur ve açık emar tercih edilir. Kapalı emarda ise görüntüleme olanakları daha fazla olmaktadır. Mr çekiminden sonra hastada terleme, baş dönmesi, mide bulantsı gibi semptomlar görülebilir ancak kısa sürede geçecektir geçmediği takdirde derhal bir hekime başvurulmalıdır. Her ne kadar Zarasız ve kolay bir çekim dahi olsa her zaman alanında uzman kişiler tarafından çekim yapılmalı, hastanın kontrolü sağlanmalıdır.

Hangi durumlarda çekilmesi istenir?

Detaylı organ görüntülemesi gereken durumlarda, bazı kanser türlerinin ve tümörlerin tespitinde, iç organ hastalıklarının tespitinde, beyin kanaması gibi ani durumlarda, kafatası içi görülmesi gerektiğinde, kalp rahatsızlıklarında kısaca emarın günümüzde hem avantajlarından kaynaklı hem de sağladığı geniş çaplı görüntüleme sayesinde çok çeşitli bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Bunlardan dolayı hekimler tarafından da sıkça tercih edilen bir görüntüleme tekniği haline gelmiştir.

Günümüzde devlet hastanelerinde emar çekimi için çok uzun aralıklı tarihler verilmekte ve bu da hastanın aleyhine bir durum oluşturmaktadır. Geç kalmak sağlığınız açısından çok zararlı sonuçlar doğurabilir. Siz de hastane sırası beklemek yerine emar çekimleriniz için bizi tercih edebilir uygun fiyatlarla uzman kişiler eşliğinde görüntülerinizi elde edebilirsiniz. Bizimle çalışan herkes alanında uzman diplomalı, lisanslı kişilerdir. İletişim numaralarımızdan veya sosyal medya hesaplarımızdan siz de bizlere ulaşabilirsiniz.

MR Fiyatları <— hakkında bilgi için tıklayın

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.