Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Rahim Filmi

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi; olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunu görüntülemek ve tüplerin içerisine kontrast madde yani iyotlu sıvının enjekte edilerek röntgen filmi çekilmesi ile gerçekleşen bir muayene yöntemidir. Bu görüntüleme yönteminde; rahimdeki tüplerde var ise bir tıkanıklık, darlık ve genişleme gibi sorunlar tespit edilir. Rahim filmi çekme amacı; rahmin şekli, kalıtsal problemler ya da sonradan gelişen ve kısırlığa sebep olabilecek sorunların saptanması , özellikle düşük ya da kürtaj sonrası sıklıkla gördüğümüz yapışıklıkların saptanmasıdır.  Günümüz de artık tıbbının geldiği son teknoloji cihazlar ile bu film, ağrısız ve acısız olarak çekilebilmektedir.injectable steroids bodybuilding

Rahim Filmi Ne Zaman İstenir?

Rahim filmi ne zaman çekilir? sorusu en son ne zaman adet görüldüğü ve gebelik şüphesi ile ilgilidir. Gebelik durumunda rahim filmi çekilmez. Herhangi  bir gebelik durumunun var olmadığı durumlarda rahim filmi çekilmelidir. HSG çekimi rahim içi duvarının görüntülemeye en uygun olduğu dönemde, yani adet döneminizin hemen bitiminde yapılmalıdır. Gebelik durumunda rahim filmi çekilmez. Randevunuz bu duruma göre düzenlenir. İşlemden bir saat kadar önce tek doz ağrı kesici alabilirsiniz.
Betton gym and fitness: bodybuilding, gy body’up stanzomax scott edil pharmacia ltd steroids positive effects, legal anabolic bodybuilding – 24th west organics, llc.
 Rahim filmi genellikle kısırlık teşhisi koyulmadan önce çekilir.
 6 ay ve daha uzun sürede korumasız cinsel ilişki sonrası gebeliği gerçekleşmeyenlerde,
 Tüp bebek tedavisine başlamadan önce rahim ve tüpleri incelemek için,
 Tekrarlayan düşüklerin nedenini bulmak için,
 Rahim ameliyatlarından sonra genel kontrolü görmek için,
 Birden çok kürtaj ya da düşük sonrası rahim ve tüp yapısını görmek için.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir ve Yapılır? 

Rahim filmini; çektirecek olan hasta röntgen odasına geçer. Hasta röntgen odasında sedyeye sırt üstü yatar. Hasta bacaklarını iki yana açar. Röntgen odasın da bir röntgen teknisyeni birde kadın doğum uzmanı bulunur. Rahim filmi çekilirken anestezi uygulanmaz çünkü işlem anı çok ağrılı değildir. Kadın doğum uzmanı muayene sırasında muayene aleti takar. Bu aletin adı spekulumdur.

HSG bu tür filmi çekmek için uygun bir radyoloji ünitesinde yapılır. Bu işlemin adet gördükten sonraki ilk 14 gün içerisinde yapılması doğrudur. Bu sayede işlem sırasında hamilelik var ise en aza indirilmiş olur.

HSG aşağıdaki durumlarda yapılmaz,

  • Hamilelik
  • Pelvik enfeksiyon (yumurtalık iltihabı) varsa
  • İşlemde kullanılacak ilaca alerjik reaksiyon( iyot alerjisi)
  • Aşırı kanamanız var ise

İşlem sırasında bir miktar ağrı duymanız normaldir. Bu ağrıyı , hastalar daha çok adet sancısına benzetmektedir. Doktorunuz bu ağrıyı azaltmak için işlem öncesinde bir ağrı kesici almanızı isteyebilir. Doktorunuz işlem öncesi veya sonrasında bir süre antibiyotik almanızı da önerebilir. Bazı durumlarda sedasyon anestezisi altında işlem gerçekleştirilebilir. Bu konunun detaylarını doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

İşlemden sonra bir yakınınızın sizi eve götürmesi uygun olacaktır.

Rahim Filmi ağrılı bir işlem midir?

Rahim Filmi çekilmesi kısmen ağrılı bir işlemdir. Fakat bu ağrı kısa süreli bir ağrıdır ve dayanılamayacak seviyelerde değildir. Ağrının şiddeti kişiye göre farklılık gösterir. Özellikle ilaç verilirken rahimde bu maddeye karşı reaksiyon ve kasılmalar olur. Bu ağrı nedeninden dolayı bazen tüplerde spazm olabilir ve normalde açık olan tüpler kapalı gibi gözükebilir.

Rahim Filmi Tüp bebek ve kısırlık tedavisi öncesi 

Evet HSG çekimi aynı zamanda tüp bebek tedavisi öncesinde de istenmektedir. Hasta bu konuda da detaylı bilgiyi doktorundan alabilir. Bu yöntem aynı zamanda aşılama tedavilerine başlanmadan önce de yapılır.

Rahim Filmi Prosedür

İşlem sırasında rahim ve tüplerinizin gözükebilmesi için özel bir ilaç rahim ağzından enjekte edilir. Böylece rahmin içi ve tüpleriniz görünür hale gelir.

İşlemin yapılabilmesi için , aynen jinekolojik muayenede olduğu gibi sırtüstü yatmanız istenecektir. İkinci aşamada vajinaya yerleştirilecek spekulum isimli muayene aleti ile rahim ağzınız görülebilir hale getirilecektir.

Rahim ağzı tenakulum denen tutucu bir muayene aleti ile tutulacaktır, bu sırada hafif bir acıma duyulabilir. Rahim ağzından girilecek ince bir tüp ile işleme hazır hale gelir.

Bundan sonraki aşamada röntgen makinesi karnınızın üzerine yerleştirilerek ilaç verme aşamasına geçilir.

Daha önce rahim ağzına yerleştirilmiş tüp ile ilaç verildiğinde rahmin içi ve tüpler ilaç ile dolacak . Röntgen filminde görülebilir hale gelecektir. İşlem sırasında pozisyon değiştirmeniz istenebilir ve birkaç kez film alınabilir. Eğer tüplerinizde bir tıkanıklık yoksa verilen ilaç tüplerin açık uçlarından karın boşluğuna dökülür. Bu ilaç karın iç zarındaki hücreler tarafından emilecektir.

Rahim Filmi İşleminden Sonra

Rahim filmi işlemi sonrası hangi ilaçları almanız gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir. Vajinal akıntı için pet kullanabilirsiniz fakat tampon kullanmayınız. İşlemden sonra genellikle birkaç günden daha uzun sürmeyen ufak sıkıntılar olabilir bunlar ağrıya, mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi, bayılma ve kusma gibi belirtiler de eşlik ediyorsa hasta yine mutlaka doktoruna görünmelidir.

Doktorunuz antibiyotik kullanmanızı önermiş ise ilaçlarınızı zamanında almaya özen gösteriniz.

Rahim Filmi (HİSTEROSALPİNGOGRAFİ) : RİSK VE KOMPLİKASYONLAR

İşlem sonrası ciddi problemler yok denecek kadar azdır. Aşağıdaki belirtiler görüldüğü takdirde hemen doktorunuzu arayınız.
Kusma
Bayılma
Şiddetli karın ağrısı ve kramplar
Ateş veya titreme

Rahim filmi (HSG) Ücreti 2021

HSG sonuçlarını doktorunuz size bilgilendirecektir. Filmin sonucuna göre daha başka testlerin yapılması gerekebilir doktorunuz daha sonraki teşhis ve tedavi planını belirleyecektir. Rahim filmi fiyatları 2021 bilgisi için bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.