Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Sefalometrik

Sefalometrik, Ortadontik hastalıklar ya da ortognatik cerrahi müdahale gerektiren durumlarda klinik gözlem her zaman için yeterli gelmeyebilir. Bu sebeple yüz bölgesinin röntgenini almak ve doktorun hastalık hakkında detaylı fikir sahibi olmasını sağlayan sefalometrik röntgen makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede baş farklı açılardan görüntülenerek doku ve kemiklerin röntgenlerinin alınmasına imkan sağlanmıştır. Sorunun yerini ve boyutunu tespit eden bu makineler geniş kullanım alanına sahiptir. Bu da doktorlar tarafından hastalıkların teşhisini koymak için sıklıkla kullanılan bir yöntem haline gelmesine sebep olmuştur.

Çene ve dişlerde klinik gözlemlerle sebebi belirlenemeyen ağrıların sebebinin tespiti için ya da diş çürüğü, kanal tedavisi gibi yapılacak operasyonlarda bölgenin tamamını görüntülemek için bu röntgen çeşidine başvurulur. Bu sayede doktorun göremediği kist, tümör gibi hastalıklı yapıların veya çürüklerin tespit edilmesi sağlanır. Bu da doktorun uyguladığı tedavi şansını yükseltir. Kısa sürede sonuçlarının alınması acil müdahale gerektiren hastalıklar için oldukça pratik bir çözüm oluşturur. Dokuların tamamı görüntülenerek çene ve ya köklerde oluşacak kistik yapılar önceden belirlenir ve tedavi şansı elde edilir.

Sefalometrik Röntgen Nasıl Çekilir?

Röntgen çekimi için sensörlerin hastanın midsagittal düzlemine paralel olarak konumlanması gerekmektedir. Bu sebeple hasta çenesini cihazda doktorun belirttiği yere koyar. Sensörlerin çekim esnasında filmi düzgün şekilde algılayabilmeleri için hastanın hareket etmemesi gerekmektedir. Başını sabit tutan hastanın etrafında bulunan sensörler X-Ray ışınları göndererek başın radyografisini oluştururlar. Bu ışınların bir kısmını çekim esnasında absorbe eden filtreler bulunmaktadır. Bunun sebebi ise radyografide dokuların da görünür olmasını sağlamaktır. Sefalometrik röntgen ile çekilen filmlerde, diğer röntgen türlerine oranla daha düşük doz ışın kullanılır. Bu vücuda alınan radyasyon miktarı belirgin şekilde azaltır ve hassas bir bölge olan başın daha az X-Ray ışınlarına maruz kalması sağlanır.

Boyut olarak başın büyüklüğüne eşit olarak çekim yapan bu makine kemiklerin büyüklüklerini, birbirlerine göre olan konumlarını, boyutsal farklılıklarını değerlendirme fırsatı sunar. Başı hem ön profilden hem yan profilden alarak kafa içerisindeki tüm derinliklerin görüntülenmesini sağlamaktadır. Film çekimi yalnızca birkaç saniye sürer ve sonrasında sonuçlar hemen çıkar. Herhangi bir hazırlık gerektirmeyen bu röntgen çeşidi, çekim sonrasında da hastayı etkilemez. Sonuçları hastanın isteğine göre cd olarak veya online ortamda hasta ile paylaşılabilir.

Sefalometrik Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Sefalometrik değerlendirme iki yolla yapılır. Film çekilirken yüz bölgesi hem önden hem de yandan alınır. Bunun sebebi makinenin iki boyutta görüntü yakalaması ve farklı derinlikteki yüzeyleri tek açıdan yakalamak konusunda yetersiz olmasıdır. Çekilen filmde öncelikli olarak kemiklerin birbirlerine göre konumları değerlendirilir. Herhangi bir anormallik tespit edildiğinde sorunun kaynağı araştırılır ve gerekli tedavi yöntemi uygulanır. İkinci olarak yumuşak doku ve sert doku değerlendirmesi yapılır. İki doku türünün ayrı olarak değerlendirilmesi aynı diagnostik sonuçlara sebebiyet verir.

Değerlendirme yapılırken sadece film sonuçları değil, klinik gözlemler de yer almalıdır. Film çektiren hastaların aldığı radyasyon miktarına bakılarak, klinik gözlemin yeterli olduğu değerlendirmelerde ekstra olarak film çekimi yapılmamalıdır. Ancak ihtiyaç dahilinde doktor, klinik gözlemin yanında film isteyebilir ve değerlendirmeyi buna göre yapar. Bazen iki gözlem arasında uyuşmazlıklar ortaya çıkar. Bu her zaman için bir anormali olduğu anlamına gelmez, bazen üst katmanda bulunan yumuşak dokunun aşırı kalın ya da ince olması da bu uyuşmazlığa sebep olabilir. Bu sebeple tedavi planı hazırlarken film sonuçları yerine klinik gözlemler dikkate alınmalıdır. Sadece film sonuçları ile yapılan tedavilerin hata payı daha yüksektir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.