Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Tüm Vücut Mr

Tüm Vücut mr betin ve boyun dahil olmak üzere vücutta bulunan tüm organları görüntüleme sağlar. Herhangi bir tümör durumu varsa erken dönemde teşhis edilmesini sağlar. Bu nedenle mr hemen hemen her hastanın çektirebileceği bir yöntemdir. Kanser riski ve endişesi olan tüm hastalar da rutin check up yaptırarak bu konusa gerekli tedaviye başlayabilirler. Uzun yıllardır birçok hastalığı kolay bir şekilde teşhis etmek için kullanılan bir yöntemdir. Tüm vücut mr yaklaşık olarak 45 dakika süren bir inceleme yöntemidir. Beyin ve boyun dahil olarak kısa sürede görüntülenir. Doktor kontrolü eşliğinde yapılır. Vücutta bir ağrınız varsa doktorunuzla konuşarak mr talep etmeni mümkün. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka bunu da doktora iletmeniz de fayda var. Doktor ona göre farklı bir tedavi yöntemi uygulayabilir.

Mr Nasıl Çekilir?

Tüm vücut mr metal içermeyen kıyafet olduğu sürece çekilir. İsterseniz hasta önlüğü de giymeniz mümkün. Üzerine koil adı verilen alıcı antenler eklenir. Hastanın sabit halde kalması gerekiyor. Mr cihazının hareketli masası ile programlanarak beyinden başlayıp tüm bölgeyi tarar. Bölgelere göre sırasıyla çekilir. Hasta da mr çekme süresi 45 dakikadır. Bu süre boyunca hastanına hareketsiz bir şekilde yatması gerekir. Karın ve göğüs bölgesinde hastanın 20 saniyeyi geçmeyecek kadar nefesini tutması gerekir. Mr sistemi çekimlerinde ilk olarak beyinden başlanır. Boyun ve akciğer ile göğüs kafesinin çekimi yapılır. Karaciğer, pankreas, böbrek gibi yerlerin incelenmesi ile devam edilir. Mesana erkekler de prostat, kadınlar da rahim taraması yapılır. Bacak ve diz kısmı da taramaya dahil olur. Bu nedenle bu kadar detaylı tarama yapıldığı için mr doktor kontrolü eşliğinde 6 ay da bir yapılması gerekir. Şüphelendiğiniz durumlar da doktora giderek mr çektirme talebinde bulunmanız mümkün. En çok tercih edilen mr beyin emarıdır. Göz ve iç kulak hastalıkları, beyinde hasar, inme gibi durumları saptamak için çekilir. Yumuşak dokuların görüntülenmesinde, kafatasının içine bakmak için,  organların tespiti için, beyinde tümör tespiti için tercih edilir. Böyle bir durumda rahatsızlıklarınız varsa doktor sizden me isteyecektir. Mr olmadan hastalıkları belirlemek mümkün değildir. Hastalıklardan emin olmak ve gerekli teşhisi koymak için mr çektirmek zorunda kalabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Sadece hamileyseniz veya başka bir rahatsızlığınız varsa bunu doktora söylemeniz gerekecektir. Yanlış herhangi bir durumla karşılaşmamak adına bu tarz önlemleri almak da fayda var.

Mr Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mr çok güçlü manyetik alana sahip olduğu için kişilerin üzerinde metal herhangi bir şey olmaması gerekir. Saat, küpe, bilezik, toka, işitme cihazları gibi ürünleri üzerinizden çıkarmanız gerekiyor. Vücudunda kalıcı olarak metal protez varsa bile mr çekimi yapılmaz. Bu nedenle mr çekilmeden önce bu konuda doktora bilgi vermek gerekiyor. Manyetik alan vücuttaki metalleri çekere ve yaralanmalara sebep olur. Bazı me taramalarında kontrast boya enjeksiyonu yaptırılır. Bazı dokuların kan ve damarların daha net görünmesini sağlar. Bazen kullanılan bu enjeksiyon mide bulantısı baş ağrısı deri döküntüsü gibi olaylara neden olabilir. Bu yan etkiler kısa sürelidir. Hafif geçer. Böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak doğru olmaz. Aksine daha ciddi bir sebebiyet verebilir. Böbrek hastalarında genellikle kan testi yapılır. Böbreklerin çalışıp çalışmadığına bakmak için. Enjeksiyon da herhangi bir yan etki olursa mutlaka doktora söylemek de fayda var. Bu konuda doktor size başka bir yöntem sunabilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.