Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

Ultrason

Ultrason

Ultrason günümüzde oldukça sıkça kullanılan bir görüntüleme işlemidir. İşlemin uygulama kolaylığı sebebi ile birçok doktor ve hasta tarafından tercih edilmektedir. Ultrasonda ekstra bir ilaç almanıza ya da bir işlem uygulamanıza gerek bulunmamaktadır. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece rutin kontrollerinizi yaptırmanız ve günlük normal ilaçlarınızı almış olmanız yeterlidir. Ultrason da teşhis amacıyla 2-10 mhz arasında frekanslar kullanılır. Ultrason dalgalarının yansıması sonucunda düzgün ve büyük yüzeyler oluşur. Dokuların içinde homojen olmayan kitleler bulunur. Ultrason dalga kitlelere çarptığı zaman saçılır ve yön değiştirir. Ultrason dokulardan geçerken gücünde azalma da meydana gelir. Ultrason yapılma işlemi hastanın isteğine göre yapılmaz. Herhangi bir ağrısı varsa doktorlar tarafından yapılır. Gebelik döneminde bu konuda doktora bilgi verilmesi gerekir. Doktor da ona göre bir ultrason çeşidi gösterir. Zararlı ışınların bulunmamasından dolayı genelik döneminde de rahatlıkla yapılabilir.

Ultrasonun Kullanım Alanları

Ultrason karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrek gibi karın içerisinde bulunan organların yanı sıra aynı zamanda meme, genital bölge, kas, yumuşak doku gibi bölümlerinde incelenmesi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Vücudunuzda bir ağrı olduğunda bir dahiliye uzmanına gittiğinizde öncelikle sizden bir ultrason talep eder. Ağır hissettiğiniz bölüme göre ultrason işlemi uygulanır. Ultrasonun kendi içinde birçok çeşidi bulunur. Rahatsızlığınıza göre bu duruma doktor karar verir.  Abdoben ultrason, safra kesesi, dalak, pankreas, böbrekler, karın boşluğundan geçen damar yapıları inceler. Sağ ve sol böbrek, böbrek çevresinde ki dokuları renal ultrason inceler. Sağ ve sol böbrekler, böbrek üstü dokular üriner ultrason inceler. Karaciğer, safra kesesi, karaciğer içerisinde ki damaları hepatobiliyer ultrason inceler. Mesana ve iç organlar da yumurtalıklara pelvik ultrason bakar. Transvajinal ultrason kadınlar da rahim ve yumurtalıkları inceler. Meme ultrasonu, genellikle koltuk altı ve her iki meme bölgelerini inceler. Tiroid bezinde iç yapısının belirlenmesi için en önemli araçtır. Bezin genel anlamda büyümesi ve küçülmesi için gerekli işlemi yapmayı sağlar. Doktorun nasıl bir tedavi uygulamasına karar verir. Bunun gibi daha birçok ultrason çeşidi bulunur. Bu çeşitlere hastanın ağrısına göre doktorlar karar verir.

Ultrason Yararları ve Riskleri Nelerdir?

Doktorların daha iyi bir tanı koyması için yardımcı olan en önemli medikal işlemdir. Bu modern cihaz sayesinde hastaların iç organlarına kadar gözlemleme yapılır. Hasta bedeninde ki rahatsızlıklar kısa süre de teşhis edilir. Hasta için herhangi bir zararı bulunmaz. İyonizan radyasyon kullanılmaz. Organların ve kan damarlarının hareketleri de bu şekilde görüntülenir. Hamilelik dönemin de 3 boyutlu ultrason kullanılır. Cihazlar ilk başta görüntüleri bilgisayar yazılımına işledikten sonra ekrana yansıtırdı. Günümüzde ise artık üç boyutlu görüntüler yayınlanır. 3 boyutlu ultrasonun en büyük önemi bebeğe ait herhangi bir anormallik varsa saptanabiliyor. Ultrason görüntüleme yöntemlerinin tercih edilmesinin nedeni eş zamanlı görüntü sağlaması ve iyonize edici ışınlardan yoksun olmasıdır. Ses dalgasıyla çalıştığı için canlı dokular üzerinde herhangi bir zararı yoktur.

Gebelik döneminde ultrason sayesinde bir şeyler saptanır. İki ayrı ultrason probu kullanılır. Karından inceleme yapılan abdominal diğeri ise vajina içine yerleştirilen vajinal probtur. Gebelik de ayrıntılı ve detaylı ultrason olarak ayrılır. Ayrıntılı ultrason riskli gebelikler, doğumsal sakatlıklar sonucunda uzman doktorlar tarafından yapılır. Bu işlem ne anneye ne de bebeğe zarar verir. Gebeliğin mevcut durumu ve ayrıntılı anatomik incelemesini içerir. Gebelik döneminde hafta hafta doktor kontrolünde ultrason yapılır. Bebeğin gelişimi de rahatlıkla izlenmiş olur.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.