Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: info@mamografi.com
Telefon: 0537 857 65 93

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları 2021

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları 2021, 4 Boyutlu Ultrason Nedir? Bebeğiniz Doğmadan 4 Boyutlu Ultrason ile Görmeniz Artık Mümkün. Ultrason, 1970’li yıllardan beri doktorların güvenle kullandığı klinik bir araçtır. Radyasyon yaymamasından ötürü doktorlar tarafından daha sık tercih edilir. Ancak sadece yumuşak doku görüntüleyebildiğinden her alanda uygulanamaz. Genel olarak gebelikte bebeği görüntülemek için kullanılan ultrason, ses dalgaları kullanarak görüntü elde etmeyi sağlıyor. İlk üretildiğinde iki boyutlu görüntü alan bu makineler zaman içerisinde teknolojinin gelişimiyle birlikte 3 boyutta ve 4 boyutta görüntü almayı başardı. Yine de 2 boyutlu ultrason geleneksel yöntem olarak hala sıklıkla kullanılmaya devam ediyor.

Yüksek ses dalgalarını kullanan ultrason cihazının çalışma prensibi, bir prob aracılığı ile ultra-sound dalgaları doku yüzeyine göndererek dokuların yoğunluğuna göre geri yansıyan dalgaları bir monitöre yansıtmak şeklindedir. Ses dalgaları dokuların derinliğine göre farklı şekillerde yansır. Elde edilen titreşimlerin monitöre aktarılması ile bir takım görüntüler elde edilir. Ancak geleneksel ultrason cihazlarında bu görüntüler iki boyutludur. Derinliğin artması ve eş zamanlı görüntüler elde etmek için 4 boyutlu ultrason cihazları üretilmiştir.

4 Boyutlu Ultrasonun Farkı Nedir?

Geleneksel ultrason yöntemi, üretilen son teknoloji ultrasonlara rağmen hala sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntem ile bebeğin kalp atışlarını duymak ve fotoğrafını çekmek mümkün. 2 boyutlu bu görüntüler bebeğin durumu hakkında orta düzeyde bilgi almak için yeterli oluyor. Ancak bazen oluşan kanamalar, ya da 2 boyutlu ultrasonların belirleyemediği sorunlar karşısında geleneksel ultrason cihazı yetersiz kalabiliyor. Bu durumlarda detaylı veri alınmasını sağlamak için 4 boyutlu ultrason cihazları kullanılıyor.

2 boyutlu ultrason cihazları ile sadece en ve boy bilgisine sahip olunabiliyordu. 3 boyutlu ultrason cihazlarının üretilmesi ile en, boy ve derinlik eklenerek 3 boyutlu görüntüler elde edilmeye başlandı. Ancak bu görüntüler 15 dakika gibi bir süre sonra ancak hazır oluyordu. Bunun sebebi ise görüntünün ses dalgaları ile her açıdan taranarak iki boyutlu resminin çıkarılmasının ardından görüntüleri birleştirip derinlik eklemesi için biraz süre geçmesine ihtiyaç duyulmasıydı. Bu anlamda pekte kullanışlı olmadığı için 4 boyutlu görüntü alabilen ultrason cihazları üretildi. En, boy ve derinliğe ek olarak eş zamanlı görüntü yakalayabilen bu cihazlar ile çok daha detaylı inceleme yapılabiliyor. Bu birçok avantaj sağlasa da ihtiyaç duyulmadığı ve aile bizzat istemediği sürece geleneksel ultrason yöntemi kullanılıyor.

4 Boyutlu Ultrasonlar Avantajları Nelerdir?

4 boyutlu ultrason cihazları ile anlık video görüntüleri alınabiliyor. Bu sayede hamilelik sorunları, dış gebelik, rahimsel bozukluklar kolayca tespit edilebiliyor. Bunun yanında bebek her açıdan gözlenerek gelişimi ve sağlık durumu kontrol altında tutulabiliyor. Bu açıdan doktorlara oluşan sorunu kolayca tespit etme ve kısa sürede müdahale etme fırsatı sunan cihazlar, diğer ultrason cihazlarına göre biraz da fazla ses dalgası yayıyor. Bu ses dalgalarının uzun vadede bir zarar vermediğine dair araştırmalar bulunmakta ancak kısa süreli olarak organ ve dokuların ısınıp gaz tabakası oluşturmasına sebebiyet verebiliyor. Geçici olan bu durum göz ardı edilerek muayene yapılıyor.

Ultrason esnasında çocuklarının mimiklerini ve hareketlerini detaylı olarak görebilme fırsatı sunan bu cihaz, ailelerin ilgisini çekiyor. Anlık video alma fırsatı sunması sadece hasta için değil aileler için de avantaj sağlıyor. Birçok aile anne karnında çocuğunun hatıra filmini oluşturmak istiyor. Klinik açısından sunduğu avantajların yanı sıra aileye daha rahimdeyken çocuklarını görebilme fırsatı sunarak duygusal bağın kuvvetlenmesine destek oluyor. Sağladığı bu avantajlarla birlikte kalıcı bir yan etkisi ya da hasar bırakma durumu olmaması ultrasonu sıklıkla kullanılan bir yöntem haline getiriyor.

Ultrason Nedir ve Nasıl Yapılır?  <— hakkında bilgi için tıklayın

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.